Státní zámek se postupně opravuje

Státní zámek se postupně opravuje

V malé vesnici na Znojemsku blízko hranic s Rakouskem se nachází obec Uherčice se stejnojmenným renesančním zámkem.

Na státním zámku Uherčice si návštěvníci mohou prohlédnout renesanční arkádové nádvoří, zámeckou kapli, několik reprezentačních místností, komorní divadlo, taneční sál a interiéry se štukovou a malířskou výzdobou. Původní gotická tvrz byla vybudovaná na konci 15. století, o padesát let později ji majitelé Krajíři z Krajku nechali přestavět na renesanční zámek.

Později byl zámek rozšířen a v 17. a 18. století v něm byly provedeny barokní úpravy, například bohatá štuková výzdoba od Baltazara Fontany, významného italského sochaře a štukatéra. Působil mimo jiné také v Olomouci, Kroměříži a polském Krakově. Na českém území je jeho nejvýznamnějším dílem výzdoba velehradského kláštera.

V 18. století byl rozšířen a upraven barokní park, nejprve podle francouzského stylu, později byl přebudován na krajinářský park. Z různých staveb se v parku dochoval pouze obelisk a umělá hradní zřícenina s asi 10 metrů vysokou věží. Byla postavena v roce 1801 a je nejstarší dochovanou rozhlednou na území ČR. Bohužel se na ni nedá vystoupat, protože vnitřní schodiště chybí. Sběratelé však mohou na pokladně v zámku získat na památku její otisk v podobě razítka.

V roce 1945 byl zámek zkonfiskován a využíván jako státní statek a sídlo vojenské posádky. V té době hodně zchátral a začal se opravovat až v 90. letech minulého století. Zrestaurovaná část zámku je přístupná veřejnosti. Otevřené jsou dva prohlídkové okruhy. Základní zahrnuje reprezentační prostory západního křídla s historickým mobiliářem, druhý prohlídkový okruh vede nejstarší částí komplexu, kde ještě neproběhly restaurátorské práce. Jeho součástí je renesanční věž s vyhlídkou na zámecký areál a okolí.

Za prohlédnutí stojí i příhraniční vinařská obec Uherčice, která vznikla v roce 1312. Oblast je protkaná cyklistickými stezkami, takže sem často zavítají výletníci na kole. V těsné blízkosti zámku se mohou ubytovat a občerstvit. Z Uherčic si turisté mohou udělat výlet na hrad Bítov se sbírkou vycpaných psů, na rozhlednu Rumburak a na zámek v Polici. A pak se třeba rozjet do Vratěnína, který získal ohodnocení Vesnice roku 1996. Z Vratěnína se dá podél hranice pokračovat do Slavonic a na hrad Landštejn nebo do Podhradí nad Dyjí a do Vranova.