Tradiční postupy při výrobě vína a moderní vybavení

Tradiční postupy při výrobě vína a moderní vybavení

Vinařská tradice sahá v rodině Horákových daleko do historie. Pěstování vinné révy a výrobě kvalitních vín se věnovali už předci současných majitelů vinařství Čejč. Horákovi provozovali vinařství do roku 2002 pouze jako doplněk svých dalších zemědělských aktivit, ale hned na  začátku nového tisíciletí začali vysazovat další vinice a dnes jim patří na 17 hektarů vinohradů. Veškerá výměra je obhospodařována v systému integrované produkce, což znamená, že chemické přípravky se používají pouze v omezeném množství, je redukován počet hroznů na hlavách a zvyšuje se podíl ruční práce na vinici. Protože se zdravotní stav vinic pravidelně kontroluje, získává vinařství hrozny té nejvyšší kvality. Sklízejí se až po dosažení optimální zralosti a jsou vynikajícím základem pro výrobu vysoce jakostních vín.

Celá zemědělská farma, včetně objektu, určeného k vinařství, byla od roku 1763 až do roku 1918 majetkem císařské rodiny. Sklepní hospodářství, zrušené za první republiky, bylo nově zbudováno v roce 2005 a nachází se v objektu z první poloviny 19. století. Při rekonstrukci se majitelé snažili zachovat co nejvíce původních stavebních prvků, ale investovali do technologického vybavení, které odpovídá nejmodernějším trendům. Skloubením tradičních postupů, ověřených staletími, a současných poznatků se daří připravovat lahodná vína bez nadměrného užívání potravinářské chemie. Vína, vyrobená v Císařských sklepích Horák jsou přirozeně stabilní a uchovávají si svůj jedinečný charakter.

Na vinicích se pěstují staré tradiční odrůdy jako je Frankovka, Svatovavřinecké, Rulandské modré, Rulandské šedé, Ryzlink rýnský, Neuburské, Sauvignon, Veltlínské zelené, Rulandské bílé a Chardonnay, stejně jako mladé odrůdy Dornfelder a Hibernal. Vína z farmy Horák se na vinařských soutěžích umisťují na předních příčkách, Hibernal 2009, pozdní sběr dostal v roce 2011 ocenění Salonu vín.

Zájemci o kvalitní vína moravské produkce si mohou vybrat z bohaté nabídky bílých i červených vín. Všechny odrůdy jsou plněny do lahví o objemu 0,75 litru a baleny v kartonech po šesti kusech. Prodej vín probíhá i ve větších objemech, lze si objednat i celé palety o 60 kartonech.