Na co nezapomenout při návštěvě autoservisu?

Na co nezapomenout při návštěvě autoservisu?

Ať už jsme majiteli zbrusu nového vozu, nebo naše auto brázdí silnice už pěkných pár let, návštěvě autoservisu se čas od času zkrátka nevyhneme. Ne každý majitel auta je však zároveň odborníkem na auta, a tak se může lehce stát, že si s opravou auta a výběrem správného autoservisu, nebudeme vědět rady.

Zatímco nová auta si většinou žádají návštěvu autorizovaných servisů, kde mají automechanici k dispozici lepší vybavení a techniku, se staršími vozy neuděláme chybu ani návštěvou malých neautorizovaných servisů. Nejen že nás v něm opravy auta vyjdou podstatně levněji, ale tamní opraváři mají často se staršími auty větší zkušenosti.

Než se do autoservisu vydáme, je lepší si zavolat a zjistit, co a jak nás bude čekat. Servisní technik nám tak už po telefonu může sdělit, co vše od nás při návštěvě bude potřebovat a odhadne také dobu, jakou oprava vozu zabere. Nutné je pochopitelně také předchozí objednání.

 

Do servisu bychom si s sebou vždy měli brát malý technický průkaz a servisní knížku, do které po opravě vozidla autoservis zaznamená vše potřebné. Naprosto zásadní je potom technikovi při předání auta pečlivě vysvětlit závadu, se kterou do servisu přijíždíme. Je jasné, že většina z nás nezná všechny součástky auta a neumí odhadnout, kde se přesně závada nachází, nicméně detailní popis problému, může technikovi práci v mnohém ulehčit. Pomoci si můžeme také zkušební jízdou, při které technikovi ukážeme závadu v praxi. Stejně tak můžeme požadovat zkušební jízdu po provedené opravě, abychom se ujistili, že byl problém skutečně vyřešen.

Pokud oprava našeho auta zabere několik dní a my po tu dobu nemáme k dispozici jiný vůz, může nám autoservis poskytnout náhradní vozidlo. V tomto případě je na místě trvat na podrobném předávacím protokolu, ve kterém budou zaznamenána veškerá poškození automobilu. Vyhneme se tak tomu, aby po nás autoservis později požadoval peníze například za poškrábaný lak či jiné závady.

Kromě technických závad, které nějakým způsobem brání provozu vozidla, můžeme autoservis navštívit také kvůli autoelektrikářským pracím. Obzvláště u moderních automatizovaných aut se nezřídka kdy stává, že se porouchá například elektrické sklápění zrcátek, stahování oken či zamykání dveří. S autoelektrikou už do servisu zavítá i zkušený kutil, který si drobné závady na autě běžně opravuje sám.