Přezujte auto ze zimních gum, ušetříte

Přezujte auto ze zimních gum, ušetříte

Už za pár dnů skončí zákonná povinnost mít na automobilu obuté zimní pneumatiky. Ta platí do 31.3 a od prvního dubna tedy mohou řidiči začít přezouvat. Pro bezpečnost je však zásadní, aby se venkovní teplota přes den průměrně pohybovala nad sedm až osm stupňů celsia, a proto není vůbec špatně si s novými pneumatikami ještě pár dnů počkat. Stále více lidí preferuje nechat přezout gumy v pneuservise a ty mají se začátkem dubna pořádně plno, a proto je opravdu nejvyšší čas si na někdy domluvit termín. Přezout by měli všichni i když na letní pneumatiky není ze zákona povinné přecházet.

Letní pneumatiky mají na rozdíl od zimních rozdílné složení a vlastnosti a na rozpálené letní silnice se hodí víc, zajistí vám větší bezpečnost i pomohou snížit spotřebu paliva. Předně co se týká bezpečnosti, zimní pneumatiky mají na rozpálené silnici mnohem delší brzdnou dráhu, a to až o 20 %. Také při prudkém brždění se zimními pneumatikami v létě se mnohem více opotřebovává běhoun a zvyšuje se spotřeba paliva. Nejen z tohoto důvodu je velmi neekonomické jezdit celoročně se zimní výbavou. Mnohem rychleji se opotřebovávají, a tak se vám rychleji zničí a stejně brzy musíte kupovat nové. Proto argument, že se vám nechce utrácet za dvě sady pneumatik nemá cenu, ve výsledku zaplatíte stejně.

Výměnou pneumatik ulevíte nejen své peněžence, kdy ve dlouhodobém hledisku utratíte méně za pohonné hmoty, ale pomůžete i životnímu prostředí. Zimní pneumatiky jsou hlučnější a jízda s nimi způsobuje více emisí. Také se vám díky větší přilnavosti letních pneumatik na horké silnici zlepší komfort z jízdy, auto bude lépe reagovat a předejdete nehodám. Přezouvat se prostě vyplatí, abyste brzy nemuseli hledat kde je možné opravit osobní automobil.