Studio Harryho Pottera: Prozkoumejte svět kouzel naživo!

Studio Harryho Pottera: Prozkoumejte svět kouzel naživo!

Studio Harryho Pottera je oprávněně jednou z nejoblíbenějších atrakcí v Londýně. Tato velkolepá výstava umožňuje nahlédnout do zákulisí kouzel filmů o Harry Potterovi a získat hlubší pochopení pro umělecké a řemeslné zpracování, které se na vytvoření světa Harryho Pottera podílelo. Studio Harry Potter je vzrušující a pohlcující zážitek pro celou rodinu.

Studio Harryho Pottera

Učarovala vás knižní série o Harry Potterovi? Jste fanoušci jejího filmového zpracování? Pak vás zaručeně nadchne Studio Harryho Pottera! Výstava, s oficiálním názvem Warner Bros. Studio Tour London – The Making of Harry Potter, se nachází v Leavesdenských filmových ateliérech ve Watfordu, severozápadně od Londýna. Jedná se o studio Warner Bros. (WB), jelikož filmová série o Harry Potterovi vznikla pod záštitou právě tohoto producenta. Není náhoda, že je výstava kousek od hlavního města Anglie. Je to právě Londýn, do něhož byly zasazeny některé části příběhu kouzelníků z Bradavic.

Proč navštívit Studio Harry Potter Londýn?

Návštěvou Studio Harry Potter Londýn se okamžitě přenesete do světa čar a kouzel. Můžete zavítat na nejdůležitější filmové lokace, prohlédnout si kulisy a kostýmy a nahlédnout za oponu speciálních efektů a dalších filmových technik. Těšit se můžete například na:

MÍSTA Z NATÁČENÍ

Studio Harryho Pottera nabízí zážitek v podobě filmových scén, kulis a speciálních efektů. Prohlédněte si neoblíbenější a nejdůležitější filmová místa, jako je nástupiště 9¾, Příčná ulice, Brumbálova pracovna či Velká síň, která je vždy vyzdobena podle ročních období a svátků – přesně jak to znáte z filmů! Vydejte se do Gringottovy kouzelnické banky, do skleníku profesorky Pomony Prýtové, nebo nahlédněte, jak žil Rubeus Hagrid či rodina Weasleyových. A troufnete si do Zakázaného lesa?

REKVIZITY

Pokud máte cit pro detail, zcela jistě oceníte práci lidí, kteří stáli za tvorbou filmů o Harry Potterovi. Můžete se podívat do místností, jejichž stěny lemuje téměř 1 000 lahviček s lektvary, bylinkami, zvířecích kostí, scvrklých hlav a mnoho dalšího. Nebo se podívejte do růžové kanceláře profesorky Dolores Umbridgeové na desítky talířků s koťaty.

studio Harry Potter

SPECIÁLNÍ A VIZUÁLNÍ EFEKTY

Odhalte pravdu mizení pod kouzelným pláštěm, utečte před vrbou Mlátičkou a podívejte se, jak funguje postprodukce, kde střihači pracují se zeleným plátnem (tzv. green screen). Sami si dokonce můžete vyzkoušet, jak Harry Potter vypadal a jak se cítil, když létal na koštěti! Věděli jste, že mohutné dveře s hady, které vedou do Tajemné komnaty, nejsou dílem VXF výtvarníků? Ve skutečnosti jsou to plně funkční dveře, přesvědčte se sami!

VÝTVARNÉ ODDĚLENÍ

Studio Harryho Pottera Londýn vám nabízí prohlédnout si grafický design na nejrůznějších rekvizitách a kulisách, technické výkresy, grafické plány a modely. Tím hlavním klenotem a největším lákadlem je model hradu a školy čar a kouzel v Bradavicích. Ten je natolik komplexní a propracovaný do nejmenšího detailu, že kdybychom měli sečíst všechny člověkohodiny vynaložené na stavbu modelu, vyšlo by to na více než 74 let.

KOSTÝMY

Prohlédněte si zblízka uniformy, ve které se hrál Famfrpál, stovky šatů a obleků, které kouzelníci oblékli na Vánočním plese v Bradavicích, nebo oblečení, ve kterém se hlavní postavy shledaly po 10 letech v poslední scéně filmu Relikvie smrti – část 2.

EFEKTY KOUZELNÝCH TVORŮ

Tato část výstavy uchvátí především fanoušky magických stvoření ze světa Harryho Pottera. Zblízka si můžete prohlédnout baziliška, který byl vytvořen kombinací praktických a speciálních efektů, hipogryfa Klofana, kterého uvidíte ve třech animatronických verzích v životní velikosti, nebo hlavy goblinů, které jste ve filmech mohli vidět na úřednících v Gringottově bance. Pokud si troufnete stoupnout si blízko obrovského pavouka Aragoga, nebudete litovat. Každý jeho chlup byl vložen ručně pomocí speciální jehly. Animatronickou loutku s rozpětím nohou 5,5 m muselo ovládat přes 15 lidí.

studio Harry Potter Londyn

Jak se dostat do Harry Potter Studios?

Nejrychlejší a nejlevnější způsob, jak se dostat do Londýna, je letadlo. Přímé lety nabízí Brno, Praha i Ostrava. Ať už přistanete na letišti Stansted nebo Heathrow, čeká vás přibližně hodinová cesta vlakem na železniční stanici London Euston. Z této stanice jezdí přímé spoje až do zastávky Watford Junction, která je nejbližší vlakovou stanicí studia Harryho Pottera. Z Watford Junction do Warner Bros. Studio Harry Potter je přibližně 15minutová cesta. Funguje zde kyvadlová doprava s tím, že autobusy na elektrický pohon jezdí pravidelně každých 30 minut.

Kolik stojí vstup do muzea Harryho Pottera?

Cena za vstup do muzea Harryho Pottera se rozlišuje podle věku návštěvníkůpodle vybrané varianty prohlídky či balíčku. Můžete si vybrat základní prohlídku Studio Harry Potter, nebo si připlatit a povýšit na deluxe prohlídku, mezi jejímiž výhodami najdete prioritní parkování, snídani, suvenýry, máslový ležák a fotky a videa, která vám v muzeu pořídí přes green screen. Také si můžete zvolit balíček s pobytem v hotelu a se snídaní. Jestli se chcete projet ve speciálním patrovém autobusu (neboli double deckeru), můžete si koupit balíček se zpátečními jízdenkami.

Základní vstupenky stojí:

  • dospělí (16+) – £ 53.50 (přibližně 1.550 Kč)
  • děti (5-15) – £ 43.00 (přibližně 1.250 Kč)
  • děti do 4 let – zdarma

Vstupenky je nutné zarezervovat dostatečně dopředu, jinak se dovnitř nedostanete. Studio Harry Potter je stálá výstava a otevřeno je každý den v roce, raději si však prohlédněte jejich kalendář s otevírací dobou. Časy vstupů se liší nejen den ode dne (všední dny vs. víkendy, svátky), ale i měsíc od měsíce (v létě a o prázdninách je delší otevírací doba).

Jak dlouho trvá prohlídka Harryho Pottera?

Studio Harry Potter lze navštívit individuálně, nebo v rámci malé skupiny s průvodcem. Průměrná doba strávená uvnitř je přibližně 3,5 hodiny. Výstava je velice komplexní, proto na návštěvu nespěchejte. Sami si můžete rozvrhnout, kolik času kde strávíte, takže si pro jistotu na Studio Harryho Pottera vyhraďte celý den.