Platba kartou je v dnešní době nedílnou součástí cestování, především pokud se vydáte do zahraničí. Mít u sebe platební kartu, smartphone nebo chytré hodinky je mnohem pohodlnější a také bezpečnější, než u sebe nosit jen hotovost. Platební karta usnadňuje život při využívání služeb téměř po celém světě. Pokud však člověk není při používání karty obezřetný, může se snadno dostat do pasti nepříznivých směnných kurzů a nečekaných poplatků. Na co je dobré dát si pozor při platbě kartou v zahraničí?
Platby kartou v zahraničí
Již při plánování vašich cest si ověřte, zda je vůbec možné danou platební kartou, kterou máte u sebe, v zahraničí platit. V některých zemích byste totiž mohli s u nás jinak běžnými MasterCard či Visa narazit.
Z bezpečnostního i praktického hlediska je lepší v zahraničí platit kartou. I přesto si raději ještě před cestou nějakou hotovost vyberte. Pravidelně sledujte vývoj kurzu měny a peníze směňte až v momentu, kdy se tu skutečně vyplatí. Pokud si peníze předem vybírat nechcete, alespoň si zkontrolujte situaci v cílové destinaci ohledně bankomatů a míru jejich pokrytí. Pamatujte však na to, že některé bankomaty si mohou za výběry účtovat poplatky.
Na co si dát pozor při platbě kartou v zahraničí?
Při placení kartou v zahraničí je nejdůležitější vyhnout se nevýhodným směnným kurzům. Na platebních terminálech se často můžete setkat s možností výběru mezi platbou v místní měně země, ve které se nacházíte a v domácí měně, ve které je karta vedena. I když se to zprvu může zdát jako skvělá nabídka, je to přesně naopak.
Při platbě kartou v zahraničí si dejte pozor na službu ukrývající se pod zkratkou DCC – Dynamic Currency Conversion neboli dynamická konverze měny. Obchodník vám při placení kartou nabídne přímé zaúčtování měny, čímž od vás získá mnohem více peněz, než byste chtěli. Důvodem je směnný kurz, který si účtuje sám provozovatel terminálu. Ten bývá zpravidla mnohem méně výhodný, než kurz vaší banky.
Do svízelné situace můžete dostat i při výběru z bankomatu. Jestli budete vybírat hotovost, nebo budete v zahraničí platit kartou, vždy zvolte transakci v lokální měně. Tím se vyhnete nežádoucím poplatkům spojených s převodem měn.
V neposlední řadě byste měli pravidelně sledovat veškeré transakce a bankovní výpisy. Jestliže zaznamenáte nějaké neoprávněné nebo podezřelé transakce, okamžitě kontaktujte svou banku, abyste předešli ztrátě vašich financí.
V jaké měně platit kartou v zahraničí?
V zahraniční byste měli platit kartou v místní měně, pokud je to možné. Stejné pravidlo platí i pro výběr hotovosti z bankomatů. Pokud zvolíte lokální měnu země, vyhnete se nepříznivým kurzům a zbytečným poplatkům.
Jaký kurz platí při platbě kartou v zahraničí?
Kurz pro platby kartou v zahraničí zcela závisí na tom, v jaké měně transakci provádíte. Transakce se přepočítávají kurzem devizového trhu podle směnného kurzu a pravidel karetní asociace. Kurz je tedy stanoven nezávisle na bance, ale přirážka banky k němu přidaná je. Kurzy stanovené karetními asociacemi jsou standardizované a banky na ně nemají vliv.
Jak se vyhnout DCC?
Službě DCC (Dynamic Currency Conversion) neboli konverzi měny se lze vyhnout snadno. Pokud v zahraničí platíte kartou, nebo z bankomatu vybíráte peníze, a na displeji se zobrazí možnost vybrat si české koruny, nebo lokální měnu, vždy zvolte lokální měnu.
Druhou možností je službu DCC kompletně deaktivovat ve vašem internetovém bankovnictví. Blokaci nabízí například FIO Banka, Česká spořitelna či mBank.
Můžete se taktéž pojistit založením účtu v cizí měně a peníze převést ještě před cestou do zahraničí. Pokud cestujete často, doporučujeme založit si Revolut účet. Platební aplikace, ve které můžete spravovat svůj účet online a bezplatně vést několik účtů s různými světovými měnami současně.
Jak v Polsku platit kartou?
Nevíte si rady, jestli je lepší v Polsku platit kartou, nebo si s sebou raději vzít hotovost? S drobnou předodjezdovou přípravou se klidně můžete spolehnout na svou kartu.
Nejprve zkontrolujte, jaký vaše banka nabízí aktuální kurz a jaké jsou v Polsku podmínky a výše poplatků pro platby kartou a výběry z bankomatu. V rámci revize zkuste zjistit, zda vaše banka náhodou nemá polskou partnerskou banku.
Pokud se vás při placení kartou v Polsku zeptají na to, jestli budete chtít zaplatit v polských zlotých, nebo v českých korunách, rozhodně zvolte místní měnu, tedy zloté.
Tereza vystudovala práva na Masarykově univerzitě v Brně. Má dlouholetou praxi, od roku 2012 se živí jako redaktorka, novinářka, reportérka a překladatelka. Psaním se zabývá i ve svém volném čase a jejím snem je jednou vydat svoji vlastní knihu. Miluje pečení a svým blízkým s oblibou připravuje dorty a jiné dobroty.