Jestliže se chystáte letět letadlem, příruční zavazadlo může být dobrý způsob, jak ušetřit nejen čas, který byste jinak strávili čekáním, ale i peníze a také nervy. Vyhnete se tak možné ztrátě, čemuž byste čelili s odbaveným zavazadlem. Víte, jak zabalit letadlo do letadla? Pokud si nejste jistí, přinášíme vám tipy ohledně toho, jak se sbalit do příručního zavazadla, co nedávat do příručního zavazadla, a co nesmím mít v příručním zavazadle.
Příruční zavazadlo do letadla
Příruční zavazadlo, palubní zavazadlo, kabinové zavazadlo; setkat se můžete také s anglickými výrazy hand luggage, cabin bag a carry-on bag (též v podobě baggage či luggage). Všechny z těchto výrazů označují jedno a totéž zavazadlo. Může jím být menší kufr, batoh, větší kabelka, krosna či jakákoliv taška. Nezáleží na typu zavazadla, ale na jeho rozměrech a obsahu.
Příruční zavazadlo je zavazadlo, které má cestující po celou dobu trvání letu při sobě na palubě. S příručním zavazadlem projdete bezpečnostní kontrolou a můžete jej mít pod nohama či v přihrádce nad hlavou.
Příruční zavazadlo: Rozměry
Každá letecká společnost má vlastní pravidla, jak velké a jak těžké příruční zavazadlo si na palubu letadla můžete vzít. Rozdíly v zavazadlových kritériích jsou také dány tím, jestli cestujete s nízkonákladovou leteckou společností (low-cost carrier, LCC) nebo klasickou leteckou společností (full-service carrier, FSC/legacy airline).
Povolená hmotnost příručního zavazadla se pohybuje od 5 do 23 kg, některé aerolinky dokonce žádné omezení nemají. Nedá se tedy obecně říci, jak těžké zavazadlo do letadla si můžete vzít. Nejčastěji se však můžete setkat s váhou 8 kg.
Standardní rozměr příručního zavazadla, který udává mezinárodní letecká organizace IATA (International Air Transport Association), je 55 x 35 x 20 cm (výška x šířka x hloubka). Rozměry příručního zavazadla se však mohou pohybovat od 40 x 20 x 25 cm až do 56 x 45 x 25 cm. Nejčastěji se však můžete setkat s rozměry 55 x 40 x 20 cm. Při měření svého zavazadla dejte pozor, abyste ho měřili včetně madel, vystouplých kapes a koleček. Váha ani rozměry vašeho příručního zavazadla nesmí překročit zavazadlové limity o více než 0,5 kg nebo 1 cm.
Protože neexistují obecná pravidla pro rozměry a hmotnost příručního zavazadla, je nezbytné, abyste si před odletem sami ověřili, jaké zavazadlové limity má váš dopravce. Informace naleznete na webových stránkách letecké společnosti.
Jak zabalit zavazadlo do letadla?
Nezbytnosti, co patří do příručního zavazadla:
- Snadno dosažitelná kapsa s doklady, penězi a cennostmi,
- Elektronika,
- Prázdná flaška na pití,
- Jídlo a zábava do letadla,
- Univerzální kousky oblečení, které se hodí ke každému outfitu,
- Jeden kousek od oblečení do každého počasí (v závislosti na klimatu cílové destinace),
- Cestovní balení kosmetiky.
Jak se sbalit do příručního zavazadla, aby to odpovídalo všem pravidlům? V příručním zavazadle můžete přepravovat tekutiny, aerosoly a gely, ale pouze za podmínky, že:
- jsou v nádobách do 100 ml (popřípadě 100 g),
- všechny takové nádoby jsou uloženy v jednom průhledném uzavíratelném sáčku o maximálním objemu 1 l.
Bez omezení objemu lze v příručním zavazadle mít léky či speciální výživu, vyžaduje-li to váš zdravotní stav, nebo kojeneckou výživu. Bezpečnostní kontrola vás nechá projít i v případě, že budete mít u sebe roztok na kontaktní čočky a produkty zakoupené v letištních obchodech předložené v neporušených bezpečnostních baleních (tzv. STEB).
Další, co sbalit do příručního zavazadla, je veškerá elektronika, powerbanka, elektronické cigarety a další zařízení obsahující lithiové baterie (jejichž výkon nepřesáhne 100 Wh). Pokud by nastal problém s baterií, je třeba jej okamžitě vyřešit – je tudíž nezbytné, aby tyto předměty byly v příručním zavazadle na palubě letadla.
Do příručního zavazadla klidně můžete dát malé nůžky na nehty, pilník, holicí strojky na jedno použití a lodičky.
Co nedávat do příručního zavazadla?
Co nebrat do příručního zavazadla? Pravidla pro příruční zavazadla jsou mnohem přísnější než pro ta odbavená. Do příručního zavazadla nedávejte hořlaviny, žhavící zapalovače, toxické, infekční nebo radioaktivní látky, paralyzující spreje a jiné dráždivé látky, spreje, tlakové nádoby (kromě lékařských a kosmetických potřeb), ani plyny.
Co nesmím mít v příručním zavazadle?
Mezi zakázané předměty a věci, co nesmí do příručního zavazadla, patří:
- Střelné a palné zbraně a ostatní zařízení, která vymršťují projektily – Všechny druhy střelných zbraní a pistolí (včetně replik a hraček napodobujících tyto zbraně), startovacích pistolí, luků, harpun, oštěpů a praků.
- Ochromující zařízení – Paralyzéry, tasery, zařízení na omračování a zabíjení zvířat, ochromující a zneschopňující chemické látky, obranné
- Předměty s ostrým hrotem nebo ostrou hranou – Sekery, sekyrky, sekáčky, cepíny, řezáky, holící břitvy, meče, šavle, nože s čepelí delší než 6 cm, nůžky s ostřím delším než 6 cm, vývrtky delší než 6 cm.
- Pracovní nářadí – Páčidla, vrtáky, vrtačky, pily, letovací lampy, nastřelovací pistole, nářadí s ostřím, dláta a šroubováky delší než 6 cm.
- Tupé předměty – Baseballové a softbalové pálky, obušky, pendreky, kyje, vybavení pro bojová umění.
- Výbušniny a zápalné látky a zařízení – Munice, granáty, miny, zápalná a výbušná zařízení a jejich imitace, rozbušky, detonátory, dýmovnice, ohňostroje a pyrotechnické výrobky. Do této kategorie patří i prskavky, náplně do zapalovačů, plynové kartuše atp.
- Další předměty, které mohou být považovány za nebezpečné – Pouta, elektrikářské pásky, náhradní struny do strunných nástrojů, různé specifické nástroje a nářadí.
Tereza vystudovala práva na Masarykově univerzitě v Brně. Má dlouholetou praxi, od roku 2012 se živí jako redaktorka, novinářka, reportérka a překladatelka. Psaním se zabývá i ve svém volném čase a jejím snem je jednou vydat svoji vlastní knihu. Miluje pečení a svým blízkým s oblibou připravuje dorty a jiné dobroty.