Co vidět v Budapešti: 11 míst, která určitě stojí za návštěvu

Co vidět v Budapešti: 11 míst, která určitě stojí za návštěvu

Budapešť je kulturní, hospodářské a dopravní centrum Maďarska. Toto historické město v sobě ukrývá ty nejvzácnější skvosty. Navštivte novogotickou budovu parlamentu, obdivujte panorama z Rybářské bašty nebo vystoupejte na vrchol kopce Gellért. Pokud hledáte inspiraci, co navštívit v Budapešti, jste na správném místě. Přinášíme vám nápady, co vidět v Budapešti.

Budapešť

V roce 2023 uplynulo 150 let od sjednocení měst Budín (Buda) a Pešť (Pest). Navzdory temné minulosti Budapešti je hlavní město Maďarska živé, fascinující a nekonečně krásné. Tato evropská metropole ležící na Dunaji se opakovaně stává jednou z nejoblíbenějších destinací.

Ačkoliv se jednoduše všude dostanete pěšky, vyplatí se investovat do slevové karty Budapest Card. Ta vám umožní neomezený přístup na maďarskou veřejnou dopravu a navíc díky ní můžete využít slev do památek, muzeí, lázní, restaurací, kaváren nebo zoo Budapešť.

Co navštívit v Budapešti?

Našeho průvodce Budapeští započneme na pravém břehu Dunaje, kde se nachází část města Budín. Pojďme se společně podívat, co určitě vidět v Budapešti.

Rybářská bašta

Jedná se o jedno z nejikoničtějších a nejkrásnějších míst Maďarska. Rybářská bašta je neogotická a místy neorománská stavba v Budapešti. Bašta se nachází v Budíně, na pravém břehu Dunaje na Hradním vrchu Várhegy. Rybářská bašta byla navržena architektem Frigyes Schulekem a postavena v letech 1895-1902. V té době se již navrhovala s tím, že spíše než obrannou funkci má plnit funkci estetickou a byla postavena především jako vyhlídková terasa. Nyní je v ní ukryto několik restaurací a kaváren. V blízkosti stavby stojí jezdecká socha svatého Štěpána, novogotický tzv. Matyášův chrám zasvěcený Panně Marii a hotel Hilton.

Matyášův chrám

Matyášův chrám je římskokatolický gotický kostel. Nachází se nedaleko budínského hradu. Kostel a jeho okolí byl dějištěm posledních dvou korunovací uherských králů. Matyášův chrám je také zván od 19. století na upomínku krále Matyáše Korvína, který nařídil přestavbu jižní věže chrámu.

Budínský hrad

Budínský hrad byl v minulosti využíván jako sídlo králů, dnes budovy hradního komplexu slouží mj. jako Maďarská národní galerie a Budapešťské historické muzeum (Hradní muzeum). Prostranství hradního komplexu včetně zahrad (které byste si také neměli nechat ujít) si můžete projít zcela zdarma. Komplex Budínského hradu je zařazen mezi Světové dědictví UNESCO.

Řetězový most

Řetězový most je ikonická stavba Budapešti. Jedná se o nejstarší most přes Dunaj, který spojuje jeho pravý a levý břeh. O řetězový most se však ve skutečnosti nejedná – most je visutý. Vede přes něj silnice pro automobily i chodník pro pěší. Řetězový most uvidíte v celé jeho kráse z Hradního vrchu.

Gellértovy lázně

Budapešť si vysloužila titul lázeňské město pro obdivuhodné množství termálních pramenů, lázní, bazénů a koupelí, které v sobě ukrývá. Výlet v Budapešti bez návštěvy lázní by nebyl úplný. Gellértovy lázně jsou druhé nejnavštěvovanější lázně v Budapešti. Uvnitř najdete krásný hlavní sál, který se vyznačuje prosklenou střechou, složitými mozaikami a elegantními mramorovými sloupy. Lázně také zahrnují několik vnitřních a venkovních termálních lázní, saunu, páru a nabízí různé masáže a procedury.

co navstivit v Budapesti

Co musíte vidět v Budapešti?

Budín a jeho památky jsme již prozkoumali, nyní pojďme nahlédnout i do dalších částí hlavního města Maďarska. Nádherný výhled z Vrchu Gellért, návštěva zoo Budapešť nebo prohlídka Baziliky sv. Štěpána – kam v Budapešti vyrazíte?

Vrch Gellért

Vrch Gellért je oblíbená turistická destinace nacházející se v srdci Budapešti. Vrch Gellért se tyčí nad řekou Dunaj a nabízí úžasný panoramatický výhled na město a je domovem několika památek a atrakcí. Jednou z nejznámějších památek na kopci Gellért je Socha svobody, která stojí vysoko na vrcholu kopce a představuje osvobození Maďarska od nacistického Německa během druhé světové války. Návštěvníci mohou vystoupat až k soše a získat skvělý výhled na město.

Zoo Budapešť

V Budapešti se s rokem otevření 1866 nachází jedna z nejstarších zoologických zahrad na světě. Kromě téměř 3500 zvířat zde najdete spoustu architektonických skvostů – zajímavá je už např. vstupní brána nebo sloní areál, který je fascinující zvenku i uvnitř.

Bazilika sv. Štěpána

Bazilika svatého Štěpána, maďarsky zvaná Szent István-bazilika, je nejvýznamnější římskokatolický kostel v Maďarsku, nacházející se v historickém centru Budapešti. Baziliku zdobí věž se 6 zvony, z nichž největší svatý Štěpán váží přes 9 tun a svým průměrem, dosahujícím 240 cm, je největším zvonem v Maďarsku. Jedná se však již o druhý zvon tohoto jména, neboť originál odcizili nacisté roku 1944.

Andrássy út

Andrássyho třída je historická třída v Budapešti. Původně byla postavena na konci 19. století a je považována za jeden z nejprestižnějších bulvárů ve městě. Třída vede z centra města do městského parku a je lemována elegantními městskými domy, velkolepými paláci a krásnými veřejnými prostory.

Náměstí hrdinů

Jde o nejznámější náměstí v Budapešti spojující Andrássyho třídu, která je součástí UNESCO a Városliget sady. Vybudováno bylo jako mnoho předchozího na konci 19. století k oslavám 1000letého výročí Maďarska. Hlavní dominantou je tedy tzv. památník tisíciletí, který se skládá ze sloupu se sochou archanděla Gabriela a kolonádou okolo připomínající panteon.

Parlament

Jde asi o největší dominantu města a také o jednu z nejhezčích parlamentních budov na světě. Architekt, který jej navrhoval, se inspiroval Westminsterským palácem v Londýně. V budově je 700 místností a například v kupolové místnosti jsou vystaveny korunovační klenoty včetně svatoštěpánské koruny. Výhled na celý parlament je nejlepší z rybářské bašty.

kam v Budapesti

Kam v Budapešti zdarma?

Všechny z vás určitě nejvíce zajímá, co navštívit v Budapešti zdarma. Pokud chcete vidět co nejvíce, ale utratit co nejméně, jste na správném místě. Mnoho památek v Budapešti je zcela zdarma. Popřípadě za jejich návštěvu zaplatíte pouze symbolickou částku.

Kam v Budapešti zdarma? Není toho vůbec málo!

  • Rybářská bašta,
  • Vrch Gellért,
  • Parlament,
  • Židovský memoriál,
  • Socha Svobody,
  • Matyášův chrám,
  • Řetězový most,
  • Náměstí Hrdinů,
  • železné boty na břehu Dunaje.

Během vybraných národních svátků – 15. března, 20. srpna a 23. října – je vstup do budapešťských muzeí zcela zdarma.