Golf hrál i skotský král

Golf hrál i skotský král

Golf, zábava, kterou si údajně krátil dlouhé chvíle i král Jakub IV. Skotský. Právě ve Skotsku má tento “královský” sport své moderní základy, první zmínky o něm pochází již z 15. století. Král ho nejdříve v roce 1457 zakázal, protože rozptyloval muže od učení lukostřelby, o několik let později ho však znovu povolil a sám se stal zapáleným hráčem. Historie golfu však může sahat ještě mnohem dál, do antického Říma nebo středověké Číny, kde byl hrán šlechtou pro zábavu.

Dnes je golf oblíbeným sportem po celém světě, své místo našel i na letních olympijských hrách. Na těch se hrál v letech 1900 a 1904, a znovu se na olympiádě objevil až v roce 2016 v Rio de Janeiro. Největší počet golfových areálů vzhledem k rozloze země mají tradiční golfové země Skotsko, Irsko a Velká Británie. S nadsázkou by se dalo říci, že je nejoblíbenějším sportem i na měsíci a také jediným sportem, který byl hrán mimo planetu zemi. Americký astronaut Alan Shepard v roce 1971 provedl golfový odpal na měsíci.

V České republice najdete dohromady kolem stovky golfových hřišť. Dalo by se říci, že pro tento sport máme ideální podmínky, rozsáhlé louky, rybníčky a zelené kopce jdou snadno přetvořit na hřiště. Hlavní výhoda golfu je, že ho lze hrát díky jeho fyzické nenáročnosti až do vysokého věku, a tak si v minulých letech získal velkou oblibu. Postupně se mění i názory lidí a začínají pomalu golf vnímat jako sport, a ne jako nóbl zábavu.

Mistrovské hřiště u nás, které se může chlubit světovými parametry a kvalitou je golf Sokolov. V místě, kde se nyní hřiště nachází byla na počátku 20. století vesnice, která však kvůli vzrůstající těžbě uhlí zcela zmizela. Výstavbu hřiště zrealizovala Sokolovská uhelná v rámci rekultivace pozemků po těžbě hnědého uhlí. Dnes je toto téměř 100 hektarové osmnácti jamkové hřiště velmi oblíbené. Pro návštěvníky nabízí kompletní zázemí, včetně restaurace, možnosti ubytování, obchodu ale i klubu.