Koně jako relax i sport

Koně jako relax i sport

Věděli jste, že koně mají stejně jako lidi několik výrazů obličeje, díky kterým jsou schopni vyjádřit, jak se zrovna cítí? A to není jediná podobnost, kterou s lidmi mají. Možná právě tohle je jedním z důvodů, proč si tito čtyřnozí cválající miláčci udělali místo v srdci tolika lidí.

V dnešní uspěchané době, kdy je takřka každý vystaven pravidelnému stresu a to ať kvůli práci, škole nebo třeba jenom aby stihl včas odvézt děti do kroužku a uvařit včas večeři, potřebujeme občas prostě „vypnout“ a na nic nemyslet. Milovníci jízdy na koních vám jistě potvrdí, jakým skvělým relaxem pro tělo i pro duši může tenhle koníček (doslova) být. Představte si krásnou přírodu, kde je v tichu slyšet jen zpěv ptáků a šumění potůčku někde v dáli a vy jedete na koni, v rukou svíráte opratě a vítr vás čechrá ve vlasech. Není tohle definice klidu a pohody?

Dříve neexistovaly žádné školy, kde by vás na koni naučili správně jezdit. Lidi prostě sedli na koně a jeli. Kůň je ale velké zvíře a pro mnohé z nás může být představa jízdy na něm děsivá. Dnes už ale naleznete místa, kde se o vás odborníci postarají, vše vám pečlivě vysvětlí a pomohou vám se vším, co budete pro jízdu na koni potřebovat. Ani fakt, že žádného koně nevlastníte, nebo nemáte prostor, kde byste na něm mohli jezdit, již není překážkou. Existují jízdárny na rančích, kde vám koně půjčí a dokonce vás na něm naučí i jezdit. Stačí si jen domluvit čas, který vám bude vyhovovat.

Ani dětem není tento sport zapovězený. Existuje spousta kurzů, do kterých děti mohou pravidelně docházet, a které nejsou ani tak časově náročné. Takové kurzy probíhají zpravidla jednou týdně po určitou předem stanovenou dobu. O děti se na nich starají vyškolení lektoři a držitelé jezdeckých licencí, kteří děti postupně krásou tohoto sportu provází. Jezdecké příměstské tábory jsou mezi dětmi i rodiči také velmi oblíbené, a to zejména v době prázdnin, kdy rodiče musí pracovat a zároveň chtějí dětem zajistit atraktivní program na léto, nejlépe někde v přírodě.

Jezdit na koni může tedy v podstatě každý, a jak to jednou vyzkoušíte, už nebudete chtít jinak!