Co je to kinetóza a jak vyzrát nad cestovní nevolností?

Co je to kinetóza a jak vyzrát nad cestovní nevolností?

Kinetóza je zcela běžně se vyskytující problém, který ovšem může značně komplikovat cestování. S vhodnými opatřeními a přípravou však mohou být příznaky cestovní nevolnosti minimalizovány. Důležité je rozpoznat spouštěče kinetózy a přizpůsobit své prostředí tak, abyste předešli kolizi zrakových a vestibulárních vjemů. Pokud vás cestovní nevolnost trápí pravidelně, měli byste problém konzultovat se svým lékařem. Naštěstí existují způsoby, jak zastavit cestovní nevolnost. Jak se zbavit kinetózy? Co dělat, když je mi špatně v autobuse? Co použít místo Kinedrylu?

Co je to kinetóza?

Kinetóza nebo také nemoc z pohybu, anglicky motion sickness, je fyzický stav jedince, kdy vjem pohybu vestibulárním systémem nesouhlasí s vizuálními vjemy. Příznakem kinetózy může být závrať, vyčerpání či zvedání žaludku. Kinetóza bývá označována jako cestovatelská či cestovní nevolnost, jelikož dle příčin vedoucích ke kinetóze se zpravidla jedná o:

  • mořská nemoc,
  • nevolnost v autě, autobuse, vlaku,
  • nevolnost v letadle,
  • vesmírná nemoc (syndrom adaptace na stav beztíže, SAS),
  • nevolnost v simulátoru,
  • nevolnost v důsledku používání VR (virtuální realita).

Kinetóza tkví v tom, že mozek matou informace, které dostává o poloze těla. Neví proto, jak udržet rovnováhu, což nervovou soustavu podráždí. Udržování rovnováhy je totiž komplexní a náročný proces. Důležitou úlohu v něm sehrává zrak a rovnovážné ústrojí vnitřního ucha. Informace z nich pak mozek zpracuje a na jejich základě koordinuje rovnováhu těla. V dopravních prostředcích však najednou oči a rovnovážné ústrojí začnou do mozku vysílat protichůdné signály. Zatímco v očích se krajina míhá okolo nebo se pohled naopak fixuje na displeji nebo řádcích knihy, tělo nečekaně pociťuje otřesy a houpání vpřed, vzad a do boků. Jak se zbavit kinetózy?

Kinetóza: Příznaky

Jak se projevuje cestovní nevolnost či mořská nemoc? Pro kinetózu je typickým příznakem nevolnostpodrážděný žaludek, kterou doprovází:

  • bolest hlavy a migréna,
  • bledost,
  • mžitky před očima,
  • pocit na zvracení a zvracení,
  • závratě,
  • únava,
  • studený pot a
  • nadměrná tvorba slin.

Co je to kinetóza?

Jak se zbavit kinetózy?

Kinetóza je onemocnění, které nelze zcela vyléčit. Neexistuje tak způsob, jak se zbavit kinetózy napořád. Naštěstí však existuje řada ověřených možností, které radí, co dělat, když je mi špatně v autobuse.

Neměli byste cestovat nevyspalí, na lačno, ale ani s přeplněným žaludkem. Měli byste sedět s mírně zakloněnou hlavou a fixovat hlavu v určité pozici pomocí cestovního polštářku, dělat časté přestávky a zajistit si přísun vzduchu.

Co dělat, když je mi špatně v autobuse?

Prevence kinetózy a první pomoc při cestovní nevolnosti spočívá především ve snaze minimalizovat vystavení se podmínkám, které způsobují rozpor mezi zrakovými a vestibulárními vjemy. Doporučuje se věnovat pozornost svému okolí. Při jízdě autem byste se tak měli dívat na horizont a ne číst knihu, dívat se do mobilu či na televizi. Cestující na lodi by zase měli zůstat na palubě, kde mohou vidět horizont.

Vhodné je během cesty zaujmout polohu blízko těžiště dopravního prostředkupo směru (uprostřed lodi, v přední části kabiny letadla, na předním sedadle autobusu) a snažit se splynout s pohyby dopravního prostředku. Kromě toho existují léky a doplňky stravy, které mohou pomoci předcházet kinetóze, ale je důležité konzultovat se s lékařem před jejich užíváním.

Kdy si mám dát Kinedryl?

Před tím, než se mořská nemoc zcela rozvine, můžete zakročit užitím léčiv dostupných bez lékařského předpisu nebo doplňků stravy. Podávají se 15 až 60 minut před cestováním. Obvykle platí, čím dříve je lék před nástupem nevolnosti podán, tím rychlejší efekt přináší bez nutnosti navyšování dávky. V lékárně se vždy poraďte, který z uvedených přípravků je pro vaše potřeby nejvhodnější a v jakých dávkách a časových intervalech jej užívat.

Kdy si mám dát Kinedryl?

Co použít místo Kinedrylu?

Existují nejrůznější léky, které mohou pomoci snížit příznaky kinetózy. Zmírnit cestovní nevolnost pomáhají například antihistaminikaléky proti nevolnosti. Kromě toho dnes existují například i léčivé cestovní žvýkačky. Jelikož na podrážděný žaludek pomáhá zázvor, doporučujeme vybavit se zázvorovými pastilkami či lízátky.