Letový režim dočasně deaktivuje všechny bezdrátové komunikace na vašem zařízení.
Jak již název napovídá, letový režim se používá především v letadle při vzletu, během letu a při přistání. Použít tuto funkci však můžete i v jiných situacích, než jen tehdy, když vás k tomu vybídnou stevardi.
Co dělá letový režim? Kdy zapnout režim letadlo? Co se stane, když zapnu data v letadle?
Co znamená režim letadlo?
Režim letadlo neboli letový režim, v angličtině známý jako Airplane Mode, je nastavení chytrých telefonů a dalších přenosných zařízení, které slouží k dočasnému vypnutí bezdrátových funkcí daného zařízení.
Toto nastavení je primárně určeno k použití během letu v letadle.
Režim letadlo je funkce, která umožňuje rychle vypnout veškerou bezdrátovou komunikaci.
Bezdrátovou komunikací je například Wi-Fi, mobilní síť (například LTE, 4G, 5G), Bluetooth či blízkopolní komunikace (Near Field Communication, NFC).
Letový režim nemá vliv na ostatní funkce chytrého telefonu.
Co dělá letový režim?
Letový režim dočasně vypne veškerou bezdrátovou komunikaci u smartphonů a dalších chytrých zařízení.
To znamená, že pokud režim letadlo aktivujete, nepřipojíte se k Wi-Fi, mobilní síti ani k Bluetooth.
Nutno podotknout, že Wi-Fi a Bluetooth lze aktivovat samostatně.
Některá zařízení jsou tak schopna se i v letovém režimu připojit Wi-Fi nebo se pomocí Bluetooth připojit k jinému zařízení.
Není se tak čeho obávat v případě, že máte v plánu na palubě poslouchat hudbu a máte pouze bezdrátová sluchátka.
Proč se používá letový režim?
Z jakého důvodu je třeba zapnout režim letadlo? Smartphone bez letového režimu vyhledává sítě a vysílá signál.
Tyto vlny pak mohou rušit komunikační zařízení pilotů s dispečinkem.
Hlavním důvodem, proč aerolinky vyžadují aktivaci letového režimu především během vzletu a přistání, je riziko rušení citlivých navigačních systémů letadla.
Signály, které mobilních telefony a jiná zařízení vysílají, sice pravděpodobně nezpůsobí havárii, ale i malé rušení může vést k nepřesným navigačním údajům.
To tedy negativně ovlivňuje komunikaci pilotů, což může ohrozit bezpečnost letu.
Kdy se používá letový režim?
Letový režim se používá z několika důvodů:
-
- Dodržování předpisů aerolinek. Jak již název napovídá, letový režim je primárně určen pro použití během letu (a také při vzletu a při přistání). Bezdrátové signály z telefonu by mohly rušit komunikační a navigační systémy letadla. Vypnutím všech rádiových signálů pomocí letového režimu se těmto potenciálním problémům vyhnete.
-
- Šetření baterie. Letový režim je efektivní způsob, jak šetřit baterii, když nepotřebujete být online. Když jste v oblasti se slabým signálem, váš telefon často spotřebovává více energie při snaze udržet spojení. Letový režim tuto spotřebu minimalizuje. Zapnutím letového režimu se tak prodlouží výdrž a celkově i životnost baterie vašeho chytrého zařízení.
-
- Urychlení nabíjení. Telefon se nabíjí rychleji, když je v letovém režimu, protože neprobíhá žádná bezdrátová komunikace, která by spotřebovávala energii.
-
- Dodržování norem ve zdravotnických zařízeních. Některé nemocnice a jiná lékařská zařízení mohou být citlivá na rádiové signály z mobilních telefonů. Vypnutí telefonu anebo právě zapnutí letového režimu může zabránit rušení citlivých lékařských přístrojů.
-
- Nerušený spánek. Letový režim může být užitečné pro minimalizaci přerušení způsobených notifikacemi nebo hovory. Zároveň může snížit vystavení elektromagnetickému záření během spánku.
Proč musím zapínat režim letadlo?
Jedním z hlavních důvodů, proč je zakázáno používat mobilní data během letu, je riziko rušení komunikačních a navigačních systémů letadla.
Mobilní telefony vysílají rádiové signály, které by mohly interferovat s citlivými elektronickými systémy letadla.
Co se stane, když zapnu data v letadle?
Pokud zapomenete telefon do režim letadlo přepnout, je šance na katastrofu mizivá.
Avšak potencionální následky mohou být fatální.
Piloti spoléhají na údaje rádiového výškoměru o přesné pozici letadla nad terénem pod ním zejména při přiblížení na přistání, kdy je velmi nízká viditelnost kvůli mlze, sněžení nebo jinak špatnému počasí.
Totéž platí pro stroje, které jsou schopné provádět postup automaticky, kdy proces probíhá bez řídicích vstupů od osazenstva kokpitu, neboť systém musí mít spolehlivé informace, bez kterých jsou tyto manévry za snížené viditelnosti nemožné.
Během vzletu a přistání letecké společnosti vyžadují, aby cestující aktivovali letový režim na svých zařízeních.
Signály z mobilních zařízení a Wi-Fi sítí totiž mohou rušit citlivé navigační systémy letadel, a to i v případě, že jsou zařízení v pohotovostním režimu (režim stand-by).
Co si z toho vzít?
Zapnutí mobilních dat v letadle výrazně nedoporučujeme.
Může to vést k rušení navigačních systémů, vysokým poplatkům za roaming, vybití baterie a ztrátě připojení.
V případě nutnosti zůstat online je lepší připojit se k palubní Wi-Fi.
Dodržováním pokynů leteckých společností a aktivací letového režimu v letadle tak přispíváte k bezpečnosti letu a zároveň šetříte peníze a baterii.
Tereza vystudovala práva na Masarykově univerzitě v Brně. Má dlouholetou praxi, od roku 2012 se živí jako redaktorka, novinářka, reportérka a překladatelka. Psaním se zabývá i ve svém volném čase a jejím snem je jednou vydat svoji vlastní knihu. Miluje pečení a svým blízkým s oblibou připravuje dorty a jiné dobroty.