Bezpečnost je klíčovým faktorem při výběru dopravy, ať už jde o cestování autem, autobusem, letadlem nebo vlakem. Každý druh dopravního prostředku má své specifické vlastnosti, které určují, kde je pro cestující nejbezpečnější sedět. Správný výběr místa může v případě nehody výrazně zvýšit šance na přežití nebo snížit riziko vážného zranění. Podíváme se na nejbezpečnější místa v jednotlivých typech dopravních prostředků.
Co říkají statistiky o bezpečnosti jednotlivých sedadel v autě?
Co se auta týče, statistiky různých studií se rozcházejí. Nejznámější studie uvádí, že zadní sedadla obecně poskytují větší šanci na přežití, a to okolo 29 % vyšší než u sedadla předního. Prostřední sedadlo je ještě o dalších 25 % bezpečnější než jeho sousedé. Tyto statistiky vyplývají z dat nasbíraných v Americe v rozmezí tří let. Odkaz na studii naleznete zde.
Další studie, tentokrát z Austrálie, která čerpá ze statistik naměřených v rámci čtyř let, uvádí téměř pravý opak. Nejbezpečnější sedadlo je tentokrát sedadlo řidiče a druhé nejbezpečnější je sedadlo spolujezdce. Zde ovšem můžeme argumentovat, že studie je pro nás méně relevantní kvůli tomu, že v Austrálii se jezdí v levém pruhu.
Teorií a studií je mnoho a bezpečnost konkrétního sedadla se mění s různými faktory. Záleží na tom, na které straně máte volant, jestli řídíte v levém nebo pravém pruhu, a zda má auto motor vpředu nebo vzadu. Různá auta mají také různou konstrukci a v neposlední řadě záleží i na pásech, kterými auto disponuje.
Kde je nejbezpečnější místo v autě?
Chcete-li zvýšit svoje šance na přežití, nejbezpečnější místo v autě je tedy to uprostřed vzadu. Většina statistik se přiklání k této variantě a není divu. Boční náraz způsobený jiným autem může hravě promáčknout plech a buďto rozdrtit nebo přeseknout končetiny či trup člověka sedícího u dveří.
Kde je v autě sedadlo smrti?
„Sedadlo smrti“ je neformální a slangový termín používaný pro označení sedadla spolujezdce vpředu v autě, vedle řidiče. Toto sedadlo získalo tuto přezdívku, protože statisticky bývá považováno za jedno z nejnebezpečnějších míst v autě při čelní srážce nebo vážné nehodě.
I když se výrobci snaží zlepšit šance na přežití úpravou konstrukce, tento fenomén zatím nebyli schopni vymýtit. A to hlavně ze tří důvodů.
Pravý přední roh auta je to první co zasáhne zem, nebo strom při vyjetí z vozovky. Zároveň spolucestující může blokovat výhled řidiči, což může způsobit, že si nevšimne auta přijíždějícího zprava. A nejznámější důvod je tendence řidičů v rámci sebezáchovy stáčet auto doprava, aby se tak sami vyhnuli smrti.
Kde je nejbezpečnější místo v letadle?
Cestování letadlem je statisticky nejbezpečnější forma dopravy, ale i zde existují místa, která jsou při nehodě považována za bezpečnější. Studie a záznamy o leteckých nehodách ukazují, že cestující sedící v zadní třetině letadla mají větší šanci na přežití než ti, kteří sedí vpředu nebo v business třídě.
Místa uprostřed kabiny nad křídly letadla jsou sice považována za nejklidnější s ohledem na turbulence, ale při havárii není tato část z hlediska bezpečnosti ideální. Pokud si můžete vybrat, volte spíše místo vzadu a co nejblíže k nouzovému východu. Kromě toho platí, že místa uličky poskytují v případě nouze rychlejší možnost evakuace než ta u okna.
Nejbezpečnější místo v autobuse
Autobusy, zejména dálkové, jsou relativně bezpečné dopravní prostředky. Nicméně i zde existují určitá místa, která jsou bezpečnější než jiná. Nejbezpečnějším místem v autobuse je sedadlo blízko středu vozu, nejlépe směrem k zadní části.
Vyhněte se sedadlům v přední části, protože při čelním nárazu jsou cestující vpředu zranitelnější. Stejně tak jsou rizikovější místa přímo nad nápravou autobusu, kde může být náraz silnější.
Pokud máte možnost, vyberte si místo, které má bezpečnostní pás.
Moderní dálkové autobusy jsou jimi vybaveny, a pokud jej použijete, můžete výrazně snížit riziko zranění v případě nehody nebo prudkého brzdění.
Nejbezpečnější místo ve vlaku
Vlaky jsou podobně jako letadla velmi bezpečné, ale v případě nehody nebo vykolejení je výběr místa důležitý. Nejbezpečnější místa ve vlaku jsou ve středních vozech, daleko od čelního a zadního nárazu, ke kterým dochází při srážkách s jiným vlakem nebo překážkou na trati. Při srážce jsou krajní vozy nejvíce ohroženy a mohou vykolejit, nebo se srazit s objekty mimo trať.
Vlak má tu výhodu, že cestující nejsou připoutáni, což dává větší volnost pohybu v případě nebezpečí. Přesto se doporučuje nesedět zády ke směru jízdy, protože při prudkém zastavení nebo nárazu může cestující snadněji utrpět zranění.
Co si z toho vzít?
Výběr nejbezpečnějšího místa v dopravních prostředcích může výrazně zvýšit šance na přežití nebo minimalizovat zranění v případě nehody. V autě je ideální zadní středové sedadlo, v autobuse místa uprostřed vozu a v zadní části, v letadle zadní část kabiny a ve vlaku vozy uprostřed soupravy. Kromě správného výběru místa je vždy důležité používat bezpečnostní pásy tam, kde jsou k dispozici, a dodržovat bezpečnostní pokyny, ať už cestujete kterýmkoli dopravním prostředkem. Bezpečnost je totiž prioritou v každé situaci.
Zdroje: Vliv sedadla na úmrtnost, Bezpečná místa v letadle, Bezpečnost ve vlaku
Pavel Hanák pracuje jako recepční v hotelu, kde neustále nachází inspiraci pro své příběhy. Jeho vášní je totiž kreativní psaní a čtení klasické literatury. Tyto aktivity mu přinášejí radost a spokojenost. Když si ovšem potřebuje utřídit myšlenky, chodí běhat ven do přírody.