Povinná výbava motorového vozidla 2025 v ČR i u sousedů

Povinná výbava motorového vozidla 2025 v ČR i u sousedů

Dnes již auto, či jiný dopravní prostředek, vlastní skoro každý Čech. S auty je ale kromě komfortu a rychlé přepravy spojena i řada povinností, nad kterými se mnohdy ani nezamyslíme. Věděli jste třeba, jaké je v dopravních prostředcích povinné vybavení?

Něco nás určitě napadne, ale opravdu všechno? Pojďme si v dnešním článku prozradit, jaké je povinné vybavení motorových vozidel a opepřit to i trochou zahraničních faktů. Pohodlně se usaďte a vychutnejte si dnešní článek.

Motorové vozidlo

Prve si definujeme motorové vozidlo. Podle zákona č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích, je motorové vozidlo definováno jako nekolejové vozidlo poháněné vlastní pohonnou jednotkou.

Do této kategorie spadají například automobily, motocykly či autobusy, a to včetně trolejbusů, přestože nejsou vybaveny spalovacím motorem. Klíčovým rysem motorového vozidla je tedy to, že se pohybuje samo pomocí vlastního pohonu, na rozdíl od přívěsů nebo nemotorových vozidel, která jsou tažena.

Novinky v legislativě

Povinná výbava motorových vozidel je upravena vyhláškou č. 153/2023 Sb., která nahradila předchozí 341/2014 Sb. a přizpůsobila pravidla evropským normám. Trendem posledních let je zjednodušování výbavy a její přizpůsobení moderním technologiím. Proto byly některé položky, jako například náhradní žárovky a pojistky, vyřazeny – jejich výměnu totiž zvládne stále méně řidičů.

Aktuální povinná výbava motorového vozidla

Momentálně základní povinná výbava motorového vozidla zahrnuje výstražný trojúhelník, autolékárničku a náhradní kolo včetně příslušenství potřebného k jeho výměně. V případě vozidel určených k přepravě osmi a více osob je navíc součástí výbavy také hasicí přístroj.

Za zmínku stojí i reflexní vesta. Přestože není přímo součástí povinné výbavy, je nutná k tomu, aby měl řidič bezpečnější pohyb po vozovce bezprostředně po vystoupení z vozu například v případě nehody.

povinná výbava motorového vozidla

Doporučená výbava motorového vozidla

Existují předměty, které nejsou povinné, ale jejich přítomnost v autě může výrazně zvýšit vaše pohodlí a bezpečnost. Doporučená výbava se může lišit podle vašich potřeb a stylu jízdy. Záleží na tom, jak často, na jaké vzdálenosti a k jakému účelu svůj vůz využíváte.

Pojďme si udělat seznam pár věcí, která se vám na cestách v autě mohou více než hodit, ale nejsou přímo povinnou součástí výbavy:

  • hasicí přístroj (povinný v některých státech Evropy)
  • Alkohol tester
  • škrabka na led a smetáček (v zimních měsících velmi důležité)
  • sněhové řetězy
  • tažné lano
  • náhradní žárovky
  • nůž na přeříznutí pásů
  • formulář “Záznam o dopravní nehodě”
  • léky, které pravidelně využíváte
  •  kanystr s pohotovostní naftou či benzínem

Jaké doklady musím mít v autě?

Od 1. ledna 2024 vstoupila v platnost novela zákona o silničním provozu, která změnila pravidla pro povinné nošení dokladů. Řidiči v Česku už díky ní nemusí vozit řidičský průkaz ani malý technický průkaz, protože policie si tyto údaje ověří elektronicky. Při silniční kontrole stačí pouze prokázat svou totožnost, například občanským průkazem nebo jiným dokladem.

Další změna přichází na podzim 2024, kdy odpadá povinnost vozit zelenou kartu pro vozidla registrovaná v ČR. Kontrola povinného ručení bude probíhat online, takže není nutné mít kartu ani v digitální podobě. To řidičům ulehčí život, protože se sníží riziko pokut za zapomenuté doklady.

Kromě toho už není nutné mít fyzicky u sebe ani občanský průkaz. Místo toho lze využít mobilní aplikaci eDoklady, která umožní prokázání totožnosti digitálně.

motorové vozidlo

Povinná výbava v zahraničí

Tak například v Německu najdeme pár rozdílů. Reflexní vesty jsou zde povinné, A například na druhou stranu autolékárničky jsou zde povinné pro v Německu registrovaná auta, ale pro zahraniční řidiče pouze doporučené. Dále například v Rakousku to mají vleice podobně jako u nás.

Zjednodušeně řečeno – pokud hodláte s vozem vyjet do zahraničí, je dobré si předem nastudovat místní dopravní legislativu. Pokud navíc jedete přes více zemí (například při cestě do Chorvatska na dovolenou a podobně), musíte se řídit pravidly zemí, ve kterých se aktuálně nacházíte. Vždy byste však u sebe měli mít platné doklady.

Co si z toho vzít?

Jízda autem je sice velmi pohodlná, ale nesmíte zapomínat na důležitá pravidla, která chrání jak vás, tak ostatní řidiče na vozovce. Povinnou výbavu tedy nezanedbávejte a každý rok si o ní něco nastudujte, kvůli případným změnám. My vám přejeme hodně zdaru a šťastnou cestu!

Zdroje:Top pojištění, Top škola smyku, Ministerstvo dopravy, Top pojištění, ePojištění