Co navštívit v Římě: 12 památek, které rozhodně stojí za to!

Co navštívit v Římě: 12 památek, které rozhodně stojí za to!

S gelatem v jedné ruce a pizzou ve druhé objevujte monumentální antickou architekturu hlavního města Itálie. Navštivte světově proslulé památky v Římě, jako je Koloseum, Pantheon či Fontána di Trevi, nebo odhalte neprozkoumané klenoty. Od muzeí a galerií, přes trhy a vyhlídková místa, až po archeologické a architektonické zázraky nabízí italská metropole celé spektrum zážitků. Co dělat v Římě, nechť si každý vybere podle svého gusta.

Co musíte vidět v Římě? Co vidět v Římě za 3 dny? Kdy je nejlepší navštívit Řím a co navštívit v Římě zdarma?

Co vidět v Římě a co dělat v Římě

Řím, přezdívaný věčné město, je bezpochyby jedno z nejkrásnějších měst na světě. Z letiště se dostanete snadno, levně a rychle až do centra. Všude jednoduše dostanete pěšky. Ve městě naleznete tolik výborných restaurací, že je za jedinou návštěvu nestihnete vyzkoušet. Tohle 2.500 let staré město dokáže ohromit každého, a to při každé návštěvě. Podívejte se na naše tipy, co dělat v Římě!

Co vidět v Římě za 3 dny?

Řím za 3 dny? Není to nemožné! Bez problémů zvládnete projít celé historické centrum i za jediný den! My se však společně podíváme na to, co vidět v Římě za 3 dny. Abyste polovinu tohoto času nestrávili ve frontách, nezapomeňte zakoupit vstupenky předem na internetu.

Připravili jsme pro vás itinerář na výlet: Řím za 3 dny:

První den…

…začněte návštěvou monumentálního Kolosea. Vstupenka vám platí i do Fora Romanum, které je poblíž amfiteátru. Stejně tak i pahorek Palatin, ze kterého je neuvěřitelný výhled na město. Navštivte Kapitol a jeho Kapitolská muzea. Den zakončete na náměstí Piazza VeneziaPamátníkem Viktora Emmanuela II.

Druhý den…

…je jako stvořený pro Vatikán. Začněte návštěvou Baziliky sv. Petra. Určitě se podívejte dovnitř a kochejte se uměním Michelangela. Navštivte Vatikánská muzea a užijte si nádhernou Sixtinskou kapli. Zamiřte do muzea Castel SantAngelo a překročte řeku Tiberu po mostě Ponte Sant’Angelo. Den zakončete procházkou po náměstí Piazza Navona a návštěvou Pantheonu.

Třetí den…

…započněte na náměstí Piazza di Spagna u Španělských schodů. Vydejte se k Fontáně di Trevi a pokračujte do obchodních ulic Via del CorsoVia Condotti. Celý výlet zakončete v malebné čtvrti Trastevere, kde si můžete vychutnat autentickou italskou kuchyni.

Významné památky v Římě jsou detailně popsány v následující kapitole.

co videt v rime

Co musíte vidět v Římě?

Navštivte italskou metropoli a ty nejkrásnější památky v Římě. Co vidět v Římě?

KOLOSEUM

Flaviánský amfiteátr je jednou z nejznámějších římských památek a jedním ze symbolů starověkého Říma. Koloseum je oválný amfiteátr, 50 metrů vysoký, 190 metrů dlouhý a 156 metrů široký. Do provozu byl uveden před 2.500 lety, aby se v aréně odehrávaly gladiátorské boje a boje s divokými zvířaty.

Věděli jste, že v důsledku zemětřesení se v roce 1349 zhroutila celá jižní strana?

FORUM ROMANUM

Forum Romanum je nejstarším místem v Římě a leží mezi pahorky Kapitol a Palatin. Odehrávaly se tu všechny důležité události Říma. Nacházel se zde soudní dvůr, chrámy, dokonce také tržnice. Projev zde mělo mnoho významných řečníků, jako Cicero nebo Marcus Antonius (ten pronášel smuteční řeč po zavraždění Caesara). Nejvýznamnějšími památky Fora jsou vítězné oblouky Tita, Augusta a Severa. Můžete si prohlédnout budovu Kurie, kde zasedal římský senát. Sloupy, které se tyčí ve Foru, patří tehdejšímu chrámu Julia Caesara, Saturnovu chrámu, Romulovu chrámu, Titovu chrámu, chrámu Antonia a mnoha dalším.

PAL ATIN

Palatin je jedním ze sedmi římských pahorků, na němž bylo podle pověsti založeno město Řím. Nacházejí se na něm významné archeologické nálezy, jako jsou pozůstatky domů, chrámů a dalších staveb z antického období. Nachází se zde i císařská paláce, zejména Domus Augustana, který byl sídlem císařů.

KAPITOLSKÁ MUZEA

Kapitolská muzea je soustava uměleckých galerií v palácích na náměstí Piazza del Campidoglio, na pahorku Kapitol. Muzeum je považováno za nejstarší mezkem na světě. Obsahuje bohatou sbírku uměleckých děl z dob antiky, středověku a renesance. Prohlédnout si můžete významné řecké a římské sochy, mezi kterými je například Kapitolská vlčice, jež je symbolem Říma.

BAZILIKA SV. PETRA

Bazilika svatého Petra je jednou z papežských bazilik a stojí na místě, kde byl ukřižován a pohřben apoštol Petr. Poutníci hojně navštěvovali jeho hrob, proto se císař Konstantin rozhodl v roce 324 postavit nad hrobem baziliku. Bazilika byla vysvěcena papežem Silvestrem I. Na stavbě se podílelo mnoho významných architektů – Bramante, Peruzzi, Baldassare, Rafaelo, Michelangelo, Domenico Fontana, Bernini a další.

VATIKÁNSKÁ MUZEA

Vatikánská muzea jsou největším muzejním komplexem na světě. Obsahuje neuvěřitelnou sbírku umění a historie, která se rozkládá na více než 7 km chodeb. Užijte si nádherný výhled na Sixtinskou kapli a pohled na umělecká díla od největších mistrů světa.

SIXTINSKÁ KAPLE

Sixtinská kaple je jedním z nejvýznamnějších uměleckých pokladů Vatikánu. Její stěny a strop zdobí úchvatné fresky. Michelangelo prací na kapli strávil celé čtyři roky a vytvořil některá z nejkrásnějších děl na světě. Kaple je dodnes využívána pro papežské konklávy a je přístupná veřejnosti pouze v určených hodinách.

CASTEL SANT‘ANGELO

Castel Sant’Angelo je impozantní pevnost, která se nachází na břehu řeky Tibery. Původně sloužila jako hrobka pro římského císaře Hadriana, později se stala pevností, zbrojnicí a také vězením. Dnes je to muzeum, kde si můžete vychutnat úchvatný výhled na Řím z vrcholu věže.

PIAZZA NAVONA

Nejslavnější barokní římské náměstí se nachází na místě původního Domiciánova stadionu, kde se odehrávaly atletické hry. Dnes se na náměstí konají nejrůznější představení. Náměstí je známé především díky Fontáně Čtyř řek (Fontana dei Fuimi) od Berniniho. Nachází se zde menší Neptunova kašna (Fontana del Nettuno) a Maurova fontána (Fontana del Moro).

PANTHEON

Nachází se na náměstí Piazza della Rotonda a je nejzachovalejší antickou stavbou v Římě. Pantheon je kruhová stavba zaklenutá obrovskou kopulí o průměru 43 metrů, v jejímž středu je 9 metrů široký otvor, zvaný okulus. K této stavbě přiléhá předsíň se šestnácti mohutnými sloupy, vždy z jednoho kusu kamene. Jeho stavbu původně nechal postavit Marcus Agrippa za vlády Augusta jako chrám všech bohů starověkého Říma.

PIAZZA DI SPAGNA

Piazza di Spagna je jedním z nejikoničtějších míst Říma. Španělské schody, které se nacházejí na tomto náměstí, jsou nejznámější schody v Itálii a lákají návštěvníky z celého světa. Na náměstí najdete také Fontánu Barcaccia a mnoho obchůdků, kde si můžete nakoupit luxusní suvenýry.

FONTÁNA DI TREVI

Fontana di Trevi je nejznámější ze všech římských fontán a jedno z turisticky nejnavštěvovanějších míst. První fontána na tomto místě stála již v roce 1453. Fontánu inspirovanou římskými vítěznými oblouky navrhl Nicola Salvi. Zdobí celé průčelí paláce a sbíhají se k ní úzké uličky, od nichž je odvozen její název – tre vie, tedy tři ulice.

pamatky v rime

Co navštívit v Římě zdarma?

Které památky v Římě můžete navštívit zcela zdarma?

 1. Bazilika sv. Petra,
 2. Fontána di Trevi,
 3. Piazza Navona,
 4. Trastevere,
 5. Španělské schody,
 6. Památník Viktora Emanuela II.,
 7. Zahrady Villy Borghese,
 8. Ústa pravdy – La Bocca della Verita,
 9. Konstantinův vítězný oblouk,
 10. Cestiova pyramida,
 11. Vatikánská muzea každou poslední neděli v měsíci.

Kdy je nejlepší navštívit Řím?

Řím si zaručeně užijete v každém ročním období. Zcela nejlepším časem na návštěvu Říma je jaro, tedy období od dubna do června, anebo podzim, tedy od září do října. V těchto obdobích vás příjemně překvapí mírnější teploty a často i méně turistů, než v hlavní letní sezóně.