Hainan – Tropický ráj nejen pro zamilované

Hainan – Tropický ráj nejen pro zamilované

Máte rádi běloskvoucí pláže, modré nebe, žhavé slunce, dobrodružství, a přitom chcete poznat něco úplně nového? Pak je ostrov Hainan tím pravým místem pro vás. Přestože má rozlohu přibližně stejně velkou jako Belgie, jen málo Evropanů ví, kde tento ostrov hledat. Je na nejjižnějším okraji Číny, bývá srovnáván s Havají a je oblíbený čínskými turisty hlavně v zimě, kdy sem směřují oslavit Nový rok. Je také vyhledávaným místem zamilovaných párů, které sem jezdí uzavřít sňatek, nebo alespoň pořídit fotografie do rodinného alba z pláží pod kokosovými palmami.

V České republice asi nenajdete cestovní kancelář, která by sem provozovala hromadné zájezdy, nic vám ale nebrání jet individuálně. Cesta do vysněného ráje je opravdu dlouhá. Musíte se dopravit do Pekingu, potom některou z místních leteckých společností do hlavního města Hainanu, Haikou. Ještě před osmi lety byla doprava po ostrově komplikovaná, provozovaná osobními auty nebo autobusy. Dnes Haikou, které leží na severní části ostrova, spojuje s letoviskem Sanya na jihu supermoderní železnice, postavená na betonových pilotech. Vlaky po ní jezdí rychlostí až 250 km/hod.

Před nádražím v Sanya určitě najdete nějakého ochotného člověka, který vám pomůže dostat se do vašeho hotelu. A pak už na vás čeká jen odpočinek, čisté moře a zlaté slunce. Zajet si můžete na Opičí ostrov, kde můžete vidět, jak žije více než tisíc makaků pohromadě. Mají svoje divadlo, kde hrají, svoje vězení pro zlobivé opičky, jezdí na kole i motorce. Ale pozor na mobily, opice jsou velmi rychlé a všechno, co nosí turisté, je pro ně lákavé.

Když se vám podaří najít taxi, jeďte se určitě podívat do centrální části ostrova, kde jsou tropické pralesy, doporučuji podívat se i do přírodní rezervace Janoda. Ta je sice už silně poznamenaná turisty, ale zážitek z tropických rostlin, visutých mostů, vodopádů a volně poletujících papoušků je nenahraditelný.

Svou cestu pravděpodobně ukončíte opět v hlavním městě Haikou, odkud se budete vracet domů, do Evropy. Doporučuji nechat si na prohlídku města alespoň dva dny, nakoupit dárky, prohlédnout si čtvrti, kde žijí místní lidé běžným, každodenním životem. Haikou už není letovisko, ale město s jeho normálními starostmi.

A poslední rada na závěr. V Číně se příchod nového roku slaví v únoru, tak si nezapomeňte ubytování domluvit předem.