Dnešní doba, kdy inflace atakuje rekordní příčky, vyžaduje prioritizaci v rodinném rozpočtu. Byla by však škoda upřít si radost z dovolené a zasloužený odpočinek. Stačí plánovat chytře a ušetříte. Low cost cestování není tak složité, jak by se mohlo zdát. Co je low cost cestování? Jak ušetřit při cestování? A kam na low cost dovolenou?
Co je low cost cestování?
Low cost cestování v doslovném překladu znamená nízkonákladové cestování. Výraz pochází z angličtiny. Low cost cestování tedy chápeme jako cestování s nejnižším možným rozpočtem. Počítáme do toho samozřejmě cestu do i z cílové destinace, ubytování, dopravu, památky, jídlo a pití.
Ačkoliv low cost znamená vzdát se první třídy, luxusních hotelů a šampaňského s kaviárem, nemusí to vůbec být synonymum pro nepohodlnou a špinavou dovolenou. Low cost cestování, oblíbený především u studentů, častěji nabízí mnohem zábavnější a intenzivnější dobrodružství. A rozhodně vám zůstane podstatně více vzpomínek. Existuje mnoho způsobů, jak ušetřit při cestování a my vám je představíme.
Jak ušetřit při cestování?
Dříve se jednalo o nedostupnou záležitost, kterou si mohli dovolit jen ti nejbohatší. Dnes je situace naštěstí jiná a cestování si může užít každý, kdo je ochoten hledat způsoby a ne jen důvody. Přinášíme vám 7 tipů, jak ušetřit při cestování:
-
Stanovte si rozpočet
Nejprve se rozhodněte, kolik peněz jste ochotni za cestování utratit a částku se snažte nepřekročit. Místo toho, abyste si nejprve určili cílovou destinaci, a až poté hledali letenky v rámci svého rozpočtu, zkuste tento proces vyhledávání obrátit naopak. Pokud jste flexibilní s daty a nezáleží vám na tom, které místo navštívíte, doporučujeme prozkoumat, která z vašich potenciálních destinací je nejlevnější v časovém rámci, na který cílíte. Kromě hledání levných letenek či jízdenek je důležité myslet i na ekonomický stav cílové destinace.
-
CESTUJTE MIMO SEZONU
Jedním z nejlepších způsobů, jak při cestování ušetřit často i poměrně značné sumy, je dovolená mimo hlavní turistickou sezonu, kdy klesají ceny nejen letenek a ubytování, ale také služeb. Dalším bonusem mohou být nejen prázdnější ulice a pláže, ale také příjemnější teploty v některých destinacích. Hlavní turistická sezona zpravidla začíná ve druhé polovině června a postupně slábne během září. Ideální dobou na dovolenou tak může být začátek června nebo konec září. Vždy se ale vyplatí zkontrolovat si průměrné teploty vzduchu a vody v dané destinaci.
-
LETENKY VYHLEDÁVEJTE SPRÁVNĚ
K nalezení letenek za rozumnou cenu je důležité vědět, kde hledat. Existuje řada vyhledávačů, které nabízejí srovnání cen stovek leteckých společností. Nedívejte se pouze ba web leteckých společností, ceny jsou tam většinou mnohem dražší. Zvolte raději cestovní nabídky webů třetích stran (například Google Flights), které práci udělají za vás a najdou vám ty nejlevnější lety. Také si ověřte obchodní podmínky prodejce, zejména v případě zrušení letu, abyste nakonec nemuseli utratit větší částku, než s jakou jste počítali.
-
NAJDĚTE NEJLEVNĚJŠÍ UBYTOVÁNÍ
Co se ubytování týče, musíte si stanovit, jaké aspekty jsou pro vás nejdůležitější. Záleží na vašich preferencích komfortu, soukromí a služeb a na jazykových znalostech. Existuje několik serverů, které sdružují stovky ubytovacích zařízení v jedné destinaci. Jedná se o Airbnb (ačkoliv je v poslední době dražší než hotely, stále lze najít levné ubytování), Booking.com či Home Exchange. Kromě nich fungují i služby určené pro odvážnější cestovatele. Pokud vám nevadí spát u někoho na gauči, určitě se podívejte, co nabízí Couch Surfing.
-
UŠETŘETE NA DOPRAVĚ
Nejlepší, nejlevnější a nejekologičtější způsob je samozřejmě chození pěšky, popřípadě veřejná doprava. Poznávání destinace vypůjčeným autem je sice pohodlné, na druhé straně ale poměrně drahé. Vyplatí se tak spíše v případě, že cestujete ve více lidech. Cenově výhodnější je carsharing, tedy sdílení vozů více uživateli. V mnoha městech jsou k dispozici sdílená kola, elektrokola a koloběžky.
-
NEUTRÁCEJTE ZA JÍDLO
Turisticky oblíbené lokality jsou plné restaurací, které lákají na ochutnávku specialit. Jídlo sice může být výborné, ale ceny jsou často nastaveny pro turisty, kteří se v cenách nevyznají. Zeptejte se svého hostitele, zda vám neporadí nějaké podniky, kam chodí místní. Zkuste hledat restaurace, které jsou nenápadné a skryté. Tam většinou naleznete poklady v podobě hromady výborného jídla za nejnižší ceny. Anebo nakupujte v supermarketech a vařte podle svých chutí.
-
VYHLEDÁVEJTE PAMÁTKY, KTERÉ JSOU ZDARMA
Low cost cestování neznamená, že byste se museli vzdát veškerých kulturních zážitků. Mnoho turistických atrakcí, památek, výstav a expozic můžete navštívit zcela zdarma. Stačí správně hledat! Kulturní akce často najdete přímo na oficiálních stránkách měst a obcí v cílové destinaci, případně na místních kulturních serverech. Některé země nabízejí i plošné akční nabídky, třeba v Itálii je možné první neděli v měsíci navštívit zdarma kolem čtyř set státních muzeí, galerií a památek. Podobné akce se v různých zemích a městech pořádají během některých státních svátků nebo dalších významných dnů. Nejen u vstupů do muzeí, památek a na další místa lze potom využít skupinové, rodinné či studentské slevy.
Kam na low cost dovolenou?
Nejlevnější země na cestování je Egypt a Tunisko, z pohledu levného ubytování jsou to Chorvatsko, Bulharsko, Itálie nebo Polsko. Do těchto zemí navíc můžete dojet i pozemní dopravou, takže se vám sníží náklady za cestu. Z pohledu nízkých nákladů za stravu a dalších výdajů na místě, jsou nejlevnějšími zeměmi Albánie, Maďarsko, Bulharsko, Řecko nebo Turecko.
Tereza vystudovala práva na Masarykově univerzitě v Brně. Má dlouholetou praxi, od roku 2012 se živí jako redaktorka, novinářka, reportérka a překladatelka. Psaním se zabývá i ve svém volném čase a jejím snem je jednou vydat svoji vlastní knihu. Miluje pečení a svým blízkým s oblibou připravuje dorty a jiné dobroty.