Nejbezpečnější země světa pro rok 2024: Kam se nemusíte bát?

Nejbezpečnější země světa pro rok 2024: Kam se nemusíte bát?

Postpandemická éra odstartovala vzestup cestovatelských zážitků, kdy stále více lidí touží po jedinečných dobrodružstvích a prozkoumávání míst mimo vyšlapané cesty. Pro spoustu lidí je však bezpečnost stále největší prioritou. Pro ty z vás, kteří dávají přednost klidu a jistotě, přinášíme seznam top 10 nejbezpečnějších zemí světa 2024.

Nejbezpečnější země světa

Světový index míru, někdy také Globální index míru, anglicky Global Peace Index (GPI), je metrika, která se snažní srovnat národní mírumilovnost a bezpečnost u jednotlivých států světa.

Celkově se skládá z 23 indikátorů ve 3 oblastech. Každý indikátor má různou váhu a následně se všechny slévají do jednoho celkového skóre. Čím je toto skóre nižší, tím je země bezpečnější. Žebříček se sestavuje od roku 2008 a vydává ho organizace Institute for Economics and Peace. Hodnocení probíhá ve třech oblastech. Zaměřuje se na společenskou bezpečnost a ochranu, na domácí i mezinárodní konflikty a militarizaci dané země, respektive posilování vojenské složky v daném státu.

Top 10 nejbezpečnějších zemí světa 2024

Podívejte se na seznam nejbezpečnějších zemí na světě 2024. Do jaké bezpečné země vyrazíte?

  1. Kanada
  2. Švýcarsko
  3. Norsko
  4. Irsko
  5. Nizozemsko
  6. Spojené království Velké Británie a Severního Irska
  7. Portugalsko
  8. Dánsko
  9. Island
  10. Austrálie

Která země je nejbezpečnější?

Každoročně jsou veřejně vyhlašovány nejbezpečnější země světa. Zprávy o bezpečných zemích publikují nejrůznější zprávy. Mnoho z nich se však opírá o jeden zdroj. Tím je Severoamerická společnost Berkshire Hathaway Travel Protection (BHTP), která poskytuje cestovní pojištění. Již devátý rok v řadě zveřejnila žebříček „Nejbezpečnější destinace“. Společnost posuzuje nejrůznější kritéria, mezi nimiž je riziko násilí, trestných činů, zdravotních problémů a diskriminace jakéhokoliv druhu.

Některé nejbezpečnější země světa 2024 vás nejspíš překvapí, u jiných nebudete mít pochyb. První místo top 10 nejbezpečnějších zemí světa 2024 obsadila Kanada, na druhém místě se umístilo Švýcarsko a Norsko skončilo třetí. Jaké jsou další bezpečné země?

bezpecne zeme

1. Kanada

Před rokem byla Kanada šestá, letos je první Nejbezpečnější země světa 2024. Kanada zvítězila v bezpečnosti pro cestovatele i díky chladnému počasí a nízké hustotě zalidnění. Vyniká zdravotní péčí, bezpečnou dopravou, malým množstvím násilných trestných činů a splňuje i vysoké standardy cestování bez obav pro ženy a zástupce LGBT+ komunity. Největším rizikem jsou četné požáry, jež mohly o něco snížit kvalitu ovzduší ve velkých městech pro osoby s dýchacími potížemi.

2. Švýcarsko

Loni bylo deváté, letos je Švýcarsko druhá Nejbezpečnější země světa 2024. Švýcarsko vždy bylo a je synonymem bezpečnosti. Násilná trestná činnost je v této zemi vzácná, ale k drobné kriminalitě, jako jsou kapesní krádeže a krádeže vozidel (včetně jízdních kol), ve větších městech občas dochází. Na co si dát pozor nejvíce? Na alpská nebezpečí. Ministerstvo zahraničí poznamenává, že laviny, sesuvy skal či vánice jsou běžné po celý rok a mohou bez varování ohrozit lyžaře a turisty. S Kanadou mají mnoho společného.

Švýcarsko je rovněž vyhlášené malebnou krajinou dokreslenou křišťálově čistými jezery a rozeklanými horskými štíty. Jeho velkou výhodou je nejen vzdálenost jen něco přes hodinu letu z Prahy, ale i skvěle fungující vlaková doprava, díky které můžete pohodlně poznávat zemi v celé její kráse.

3. Norsko

Třetí Nejbezpečnější země světa 2024 Norsko bylo minulý rok páté. Opět chladnější klima a dechberoucí příroda. Pro turisty je doporučeno zejména Oslo, které je popisováno jako oblíbené a bezpečné. A na co je třeba dát si pozor? Zejména na kapsáře na hlavním nádraží v Oslu. Opěvovaná je kvalita veřejné dopravy v zemi, k objevování norského venkova je však doporučeno zapůjčení auta, s nímž lze prozkoumávat zapadlé neznámé skvosty.

bezpecne zeme 2024

4. až 10. nejbezpečnější země světa

Čtvrté místo obsadilo Irsko, na 5. místě skončilo Nizozemsko a 6. místo patří Spojenému království Velké Británie a Severního Irska. Všimněte si, že od České republiky jsou všechny země na sever.

Sedmou příčku obsadilo prosluněné Portugalsko. Jeho výhodou je, že není přeplněno turisty a skýtá velké množství lákavých cílů, stejně jako disponuje vysokou mírou pořádku a bezpečí. Na co si dát pozor? Kapsáři číhající u dveří v hromadné dopravě.

Dánsko skončilo na 8. místě a Island, který byl loni první, skončil až na 9. místě. Žebříček završuje horká Austrálie. Za své umístění na 10. místě v seznamu Nejbezpečnější země světa vděčí i skutečnosti, že v celé zemi se v jednom z předchozích let událo bezmála o polovinu méně vražd než jen v Chicagu ve stejném časovém úseku. Riziková je australská flora a především fauna (jedovatý hmyz, hadi, suchozemští či vodní živočichové).