Kočičí kavárny: Kde všude je můžete najít a jak fungují?

Kočičí kavárny: Kde všude je můžete najít a jak fungují?

Fenomén se zrodil již před čtvrtstoletím, v Česku jsou kočičí kavárny trendem až posledních 10 let. Za tu dobu jich však stihlo vyrůst bezmála 30! Málokdo možná ví, že v řadě z nich si můžete kočku i adoptovat. Takové kavárny se nachází v různých městech po celém Česku. Spolupracují s útulky a snaží se o to, aby se osamělé kočky a kocouři měli co nejlépe a zároveň aby se jim co nejrychleji podařilo najít nový domov. Jak funguje kočičí kavárna? Kde navštívit kočičí kavárnu?

kocici kavarny

Co je kočičí kavárna?

Kočičí kavárna (anglicky Cat Café) je takový podnik, kde vám kromě kávy a dezertů naservírují také chlupy. Nikoliv na talíři, ale v podobě koček a kocourů. Jedná se o tematickou kavárnu, kde jsou hlavní atrakcí kočky.

Zvířata jsou nedílnou součástí kočičí kavárny, a tak se k nim musíte chovat s respektem. Mohou ležet na stole, na křesle nebo vám skočit na klín. Vy to nejen musíte tolerovat, ale také navíc dodržovat určitá pravidla – nekrmit je, nijak jim neubližovat, nefotit je s bleskem a nebudit je, pokud zrovna spí. S tímto však každý, kdo do kočičí kavárny vstoupí, musí pochopitelně počítat.

Fenomén kočičí kavárny

Kočky svou přítomností mění atmosféru prostředí. Případnou negativní energii dokážou vtáhnout do sebe a přeměnit ji na pozitivní. Pokud se cítíte skleslí, návštěva kočičí kavárny je skvělý způsob, jak zlepšit náladu.

Blahodárný účinek kontaktu s kočkou využívá felinoterapie. Felinoterapie je terapie, která těží z kočičí přítomnosti. Doporučuje se především lidem osamělým anebo psychicky nemocným. Lidem, kteří jsou z nějakého důvodu v psychické nepohodě, nebo obtížně navazují vztahy k lidem, může kočka výrazně pomoci. Kočky jsou empatická stvoření, těší se na svého majitele, mazlí se, vrní, mají srst příjemnou na dotek. Cítí pohodu i nepohodu, dokonce je ověřeno, že poznají blížící se infarkt nebo mozkovou příhodu.

Jak funguje kočičí kavárna?

Kočičí kavárna se od běžné kavárny liší na již první pohled. Hned za vchodovými dveřmi zpravidla najdete druhé dveře či plot, aby kočky nemohly utéct ven. Stejná bariéra chrání i bar, kde se připravuje káva a pokrmy pro zákazníky. Všude kolem sebe uvidíte nejrůznější prolézačky, škrabadla, tunely a police; zkrátka vše, co kočky milují. Na zdi obvykle bývá stěna slávy, kde jsou vystaveny fotky koček s jejich jmény, popřípadě i krátké představení jejich charakteristik a povahy či příběh o tom, jak se do kavárny dostaly.

Všechny kočky v kočičích kavárnách jsou vykastrované, očkované, odčervenépravidelně testované a kontrolované. Společnost a pozornost, kterou od zákazníků dostávají, se jim líbí.

Některé kočičí kavárny mají kočky, které jsou domácími mazlíčky majitelů. Mohou to být kočky s ušlechtilým rodokmenem, nebo i nalezenci. Jsou však jejich a nikomu je neprodají. Jiné kočičí kavárny mají kočky z útulků, čímž opuštěným zvířatům dávají druhou šanci. Řada z nich pak funguje jako umisťovací kočičí kavárna, kdy jsou kočky určeny k adopci zákazníků.

Koncept kočičí kavárny vznikl v Asii. První kočičí kavárna byla otevřena na Tchaj-wanu v roce 1998. Do podvědomí se však kočičí kavárny dostaly díky Japonsku, kde byla první kočičí kavárna otevřena o 6 let později. Z Japonska se tato móda rozšířila dál – do Singapuru, Thajska a poté do Evropy, kde první kočičí podnik otevřeli ve Vídni v roce 2012.

Dnes je fenomén rozšířený po celém světě. Kavárny však nezůstaly pouze u koček – v mnoha zemích, především v těch asijských, se můžete u kávy a dezertu pomazlit se psy, s králíky nebo mývaly, s kozami, s kapybarami, ježky či dokonce s papoušky a sovami.

Do České republiky se kočičí kavárny dostaly až v roce 2014. Nyní jsou kavárnu s kočkami k nalezení téměř po celé republice – v Brně, Ostravě, Olomouci, Praze, Plzni nebo v Liberci.

Kočičí kavárny Brno

Kočičí kavárna Pelíšek je první umisťovací kočičí kavárnou v České republice. Tato kavárna sídlí nedaleko centra města a všechny kočky, které se v ní prochází nebo jen tak lenoší v pelíšcích, pochází z útulku. Poté, co se podepíše adopční smlouva a adoptivní majitel zaplatí poplatek tisíc korun, dostane odblešenou, odčervenou, vakcinovanou a dle věku také kastrovanou kočku. Pak si svého čtyřnohého miláčka odnese domů a posílá do kavárny fotky, jak se má čtyřnohý přítel v novém domově dobře.

Kočičí kavárna Olomouc

V Olomouci určitě zavítejte do ulice Vídeňské, kde se na váš těší další parta kočiček, a to v kavárně CoffeeCat. Lidé si v této kavárně chválí krásné prostředí, výbornou kávu, příjemnou obsluhu a hlavně, zvědavé a milé kočičky. Kavárna si také zakládá na pestré nabídce zákusků, nápojů a dalších dobrot. Skvělé je, že kavárna nabízí možnost adopce kočky.

Kočičí kavárna Ostrava

V centru Ostravy se nachází rodinná kočičí kavárna s názvem Čauky Mňauky cafe. Zákazníky zve na dobrou kávu, čaje, horkou čokoládu nebo matcha. Nabízí i domácí ovocné limonády, které si zákazníci velmi pochvalují. Dezerty a zákusky se mění dle denní nabídky, vždy jsou domácí a jejich výběr je široký.  Kavárna se pyšní i venkovní zahrádkou. Kočičí smečka se skládá z více jak 10 kočiček, jež většina z nich jsou něžní obři plemene Mainská mývalí.

Kočičí kavárny Praha

Kavárna Kočičí je příjemným a sympatickým podnikem, který se nachází v centru Prahy. Brzy se ale bude stěhovat do nových prostor na Prahu 1. Dveře kavárny se poprvé otevřely již v roce 2014 a poměrně rychle si získala velkou oblibu. O vaši spokojenost se zde kromě obsluhy bude starat 9 kočičích terapeutů.

kocici kavarny brno