Svátek svatého Martina, který každoročně slavíme 11. listopadu, se nezadržitelně blíží. Je spojen s ochutnáváním mladého vína z poslední sklizně a také s pečenou husou. Na té si Češi pochutnávají stále častěji, ostatně jedí ji rádi i v jiné dny roku.
Svatého Martina a husy spojují hned dvě legendy. Podle té první kejhající husy Martina takovým způsobem rušily při kázání, že dodnes za svůj prohřešek pykají na pekáči právě v den jeho svátku. Druhá legenda pojednává o mimořádné skromnosti tohoto světce, který se v době, kdy měl být zvolen biskupem, ukrýval mezi husami, aby k sobě nepoutal pozornost. Husy ho ale svým kejháním prozradily.
Ať už to bylo jakkoli, 11. listopad je symbolem završení zemědělského roku a také oznamuje začátek zimního období. Husy se na statcích pekly jako poděkování všem za jejich celoroční práci. Rozdělování a porcování mělo svoje zákonitosti, nejnižší sluha dostával křídlo, aby při práci i nadále lítal, vyšší sluha stehno a zbytek si nechával hospodář. Při pečení se využila i kůže z husích nohou, která se dávala do střevíců, aby měli jejich majitelé po celý rok zdravá chodidla.
Nejchutnější husy jsou z domácích chovů, na pekáč zrají zhruba půl roku, krmí se obilným zrnem, kukuřicí, šrotem a uvařenými bramborami. A protože jde o vodní ptáky, hojně krmivo zapíjejí vodou. Pečení husy je celý rituál, drůbež se musí řádně nasolit, okmínovat a nechat uležet v chladu. Do jejích útrob se dává podzimní ovoce, nejčastěji jablka nebo hrušky, zakrytá se peče při nízké teplotě i sedm hodin. Vyhlášenou specialitou jsou husí játra, která se nakládají do tuku. Je to trvanlivé a výživné jídlo, které si na cestu z domova brávali vojáci, kteří rukovali do první světové války.
Svatomartinskou husu, s dozlatova vypečenou kůrčičkou, se zelím a knedlíky, lehkými jako obláček, budete chtít určitě ochutnat i vy. Na její přípravu si každá hospodyňka netroufá, koneckonců upéct tak velkou drůbež není v domácích podmínkách nijak snadné. Proto vsaďte na jistotu a přijeďte do hotelu Drnholec. V tamní kuchyni ji připraví vyhlášení kuchaři, kteří si pro mlsné hosty nachystali i další překvapení, která budou servírovat v rámci čtyřchodového menu. Do Drnholce můžete přijet jen na oběd nebo na večeři, my vám ale doporučujeme koupit si pobytový balíček, protože nedat si k husičce lahodné značkové víno z místní vinařské oblasti by byl hotový hřích. Když se zdržíte na dvě noci, dokonale si odpočinete a ještě získáte v ceně pobytu tříchodovou večeři. Až zjistíte, jak se v Drnholci vaří, budete se možná chtít zdržet ještě déle.