Dovolená v tuzemsku je volbou čím dál více Čechů. Co nás v Česku tak láká?

Dovolená v tuzemsku je volbou čím dál více Čechů. Co nás v Česku tak láká?

To, že spousta Čechů tráví dovolenou v tuzemsku, je nesporným faktem. Důvodů, které k tomu lidi vedou může být hned několik. Někteří se bojí vyjet za hranice České republiky kvůli neznalosti cizích jazyků, jiní mají strach z létání a špatně snáší dlouhé cesty autem a další chtějí zkrátka ušetřit pár peněz, které by zaplatili za předražené hotely v zahraničí. Na druhou stranu právě díky stoupající popularitě českých dovolených si mohou zdejší hoteliéři a majitelé restaurací dovolit zvednout ceny o něco víc, než bylo dosud zvykem. Obzvláště návštěva našeho hlavního města, které se pomalu ale jistě orientuje primárně na zahraniční turisty, se nám může poměrně hodně prodražit. Dokonce i český jazyk se z Prahy pomalu vytrácí. Ne že by snad její obyvatelé mluvit česky neuměli, nicméně nezřídka kdy se stává, že nás v restauraci poblíž centra vítají anglickým „wellcome“ a nesmí chybět ani jídelní a nápojový lístek v angličtině. Pokud to tímto tempem půjde dál, dost možná za chvíli nepoznáme, kdy už jsme na dovolené v zahraničí, a kdy jsme ještě hranice naší země nepřekročili. Teď ale zpátky k tomu, co nás na dovolené v Česku tolik baví.

Nesporným faktem, který by bylo chyba při tomto tématu opomenout, jsou poměrně nedávné teroristické útoky v zahraničí a uprchlická krize. Spousta lidí se kvůli tomu necítí bezpečně, natož aby se dobrovolně vydávali za „dobrodružstvím“ do velkých evropských metropolí, nebo se váleli u moře v zemích s převažujícím muslimským obyvatelstvem. Situaci s cestováním nepřidala jistě ani korona krize, která nám některé hranice dokonce zavřela úplně. To „přistřihlo křídla“ dokonce i těm odvážnějším z nás, kteří podnikali pravidelnou zahraniční turistiku. K těm, co si tak dovolenou v tuzemsku vybrali dobrovolně, se teď přidali i lidé, kterým se dovolená v zahraničí kvůli současné situaci zrušila, nicméně předem nahlášené pracovní volno nechtějí jen tak „zahodit“.

Bylo by však nespravedlivé prezentovat dovolenou v Česku jako poslední záchranu. Na naší zemi je i spoustu krásného, co láká nejen tuzemské ale i zahraniční turisty. Oblíbenosti tuzemských dovolených přidávají i zlepšující se služby. Zatímco dříve znamenala dovolená v Česku maximálně ubytování v obyčejném hotelu či penzionu s polopenzí, dnes česká ubytovací zařízení uspokojí i nejnáročnější klienty. Změnily se však i restaurace, které dnes kromě servírování obědů a večeří nabízí také luxusní cateringové služby na firemní či jiné akce.

Hotely s wellness procedurami či zážitkovými balíčky jsou dnes naprosto běžnou praxí. Češi jsou navíc velkými milovníky agroturistiky, které je v tuzemsku skutečně dostatek. Ideální dovolená spousty Čechů se tak nese ve znamení čerstvého venkovského vzduchu či zážitkového pobytu na farmě, kde mají možnost vyzkoušet si také práci v zemědělství. Zapomínat nesmíme ani na dech beroucí kraj vína, který najdeme na jižní Moravě. Přes den projížďky na kole krásnou přírodou a večer posezení ve sklípku s dobrým vínem a muzikou, to zní jako dokonalá idylka.

Dalším oblíbeným prázdninovým letoviskem v Česku jsou kempy u přehrad. Můžeme tak spojit výlety do přírody s odpočinkem u vody. Čechy každoročně láká například ubytování u vodní nádrže Vranov.