Cestování po světě je jedinečný způsob, jak poznávat nové kultury, prozkoumávat exotická místa a sbírat nezapomenutelné vzpomínky.
Pro mnoho lidí však cestování znamená velký finanční výdaj. Cestování, zejména co se týče ubytování, však nemusí být vůbec drahé!
Naštěstí existuje skvělá alternativa k drahým hotelům, kterým jsou hostely. Jak levně cestovat?
Jak levně cestovat?
Levné cestování nemusí nutně znamenat, že vaše dovolená bude nekvalitní, nepohodlná a špinavá.
Ba naopak! Low cost cestování, který je fenoménem každé doby, chápeme jako cestování s co nejnižším možným rozpočtem.
Výraz pochází z angličtiny a lze jej doslovně přeložit jako nízkonákladové cestování. Jak na low cost cestování?
Co je hostel?
Hostel je typ ubytování, který vznikl jako sdílené ubytování pro mladé cestovatele s omezeným rozpočtem.
Nyní se jedná o perfektní způsob, jak levně cestovat a již dávno se nesoustředí jen na mladé.
Hostel je tedy levná turistická ubytovna, která je určená především pro mladé lidi, potažmo studenty.
Na rozdíl od hotelů zde ubytovaní sdílejí většinu příslušenství a vybavení a neplatí zde tak přísná pravidla, jako jsou v ubytovnách pro mládež.
Hostely jsou ideální volbou pro cestovatele s nízkým rozpočtem, kteří hledají společné ubytování v příjemném a přátelském prostředí.
Nabízí sdílené pokoje s několika lůžky, ale v dnešní době i soukromé pokoje pro ty, kteří touží po troše soukromí.
Sociální zařízení, kuchyni a společenskou místnost lze nalézt zpravidla na společné chodbě. Ceny za noc v hostelu se pohybují v řádu stovek korun, čímž se stávají dostupnější variantou pro každého.
Proč přespávat v hostelech?
Hostely mají mnoho výhod:
-
- Nízké ceny – Jak již bylo zmíněno, největší výhodou hostelů je jejich nízká cena. Hostely nabízí ubytování za zlomek ceny jiných typů ubytování. V ceně ubytování v hostelu můžete mít dokonce i snídani, počítač s připojením k internetu nebo si zapůjčit si kolo či koloběžku. Cena za hostel se odvíjí od své polohy a také záleží na tom, zda je sezóna či nikoliv).
-
- Atmosféra – Hostel je nejen ideální pro levné cestování. Je především skvělým místem pro setkávání s lidmi z celého světa, a tedy poznávání nových kultur pod drobnohledem. V hostelu díky sdíleným prostorám můžete navazovat nová přátelství, sdílet s ostatními své postřehy, tipy a rady a také zážitky, ať už ty pozitivní, tak rovněž ty negativní.
-
- Lokalita – Další výhodou hostelů je jejich poloha. Hostel se obvykle nachází přímo v centru města, v blízkosti hlavních turistických atrakcí. To vám ušetří čas a peníze za dopravu.
-
- Užitečné informace a tipy od místních – Personál hostelu bývá velmi ochotný a rád vám poskytne cenné informace o daném regionu, doporučí vám zajímavá místa k navštívení a poradí vám s plánováním výletů.
-
- Bezpečnost – Hostely patří k bezpečnějším typům ubytování, proto jsou tak oblíbené. Zpravidla se v nich nachází kamerový systém, uzamykatelné skříňky a recepce s celodenním provozem.
Jak vybrat ten pravý hostel?
Při výběru hostelu je důležité zvážit hned řadu faktorů. Ještě před samotnou cestou si určete rozpočet.
Hostel pak vyberte tak, aby do rozpočtu cenově zapadl. Zvolte hostel v blízkosti míst, která máte v plánu navštívit.
Podle toho, zda si potrpíte na soukromí nebo ne, se řiďte při výběru pokojů – nevadí vám sdílený pokoj s mnoha lůžky a koupelnou na chodbě, nebo preferujete soukromý pokoj s vlastní koupelnou?
Než si noc v hostelu rezervujete, doporučujeme si důkladně prostudovat recenze a najít co nejvíce zkušeností ostatních turistů.
Spolehlivá je v tomto případě platforma Booking.com. Dopředu si zjistěte, zda hostel nabízí požadované vybavení, jako je povlečení, ručníky, také Wi-Fi, kuchyňka, prádelna atd.
Na co si dát pozor?
Pokud zvolíte sdílený pokoj a hůře spíte, přibalte si k věcem na cestu i špunty do uší a masku na oči.
V jednom pokoji může spát třeba kolem 30 lidí, kteří i přes noční klid mohou povídat, brzo vstávají, rozsvěcí a podobně.
Na bocích patrových lůžek můžete k zajištění soukromí najít přehoz. Ne všechny hostel je však mají.
Tereza vystudovala práva na Masarykově univerzitě v Brně. Má dlouholetou praxi, od roku 2012 se živí jako redaktorka, novinářka, reportérka a překladatelka. Psaním se zabývá i ve svém volném čase a jejím snem je jednou vydat svoji vlastní knihu. Miluje pečení a svým blízkým s oblibou připravuje dorty a jiné dobroty.