V zimě i v létě k jihočeskému moři

V zimě i v létě k jihočeskému moři

Jestliže se vám letos nedaří našetřit na dovolenou u moře v zahraničí, nezoufejte. Navštivte jihočeské moře na Šumavě, na horním toku řeky Vltavy.

Je báječné, obklopené krásnou přírodou, můžete si v něm pořádně zaplavat, nebudou vás tam ohrožovat žádné dravé ryby a bude tam zaručeně klid. Jen voda v něm nebude slaná.

Vodní nádrž Lipno je největší umělé jezero České republiky, voda z něj je vedena k podzemní elektrárně. Délka Lipna je 48 kilometrů, v místě největší šířky jsou od sebe protilehlé břehy vzdálené 11 kilometrů. Průměrná hloubka přehradního jezera s plochou asi 4 870 hektarů je 6,5 metru, největší naměřená hloubka je 21,5 metru.

Na březích Lipenské nádrže jsou přívozy, které spojují vnitrozemí s dříve nepřístupnou oblastí při české-rakouské hranici. Můžete se ale vypravit i na vyhlídkovou plavbu po malém nebo velkém okruhu. Malý okruh je dlouhý 22 kilometrů a zavede vás od Lipna nad Vltavou přes Přední Výtoň, Frymburk do Hruštic. V Přední Výtoni můžete navštívit poustevnický pozdně gotický kamenný kostel sv. Filipa a Jakuba, postavený v 16. století. Starobylý Frymburk byl po napuštění vodní nádrže zčásti zatopen, ale znovu tady vznikla zástavba a dnes má ráz rekreační oblasti. Přesto tam můžete vidět historické památky, kostel sv. Bartoloměje, kašnu ze 17. století a morový sloup. Nad městem je vyvýšenina Na Martě s křížovou cestou a kaplí sv. Anny, odkud můžete za dobré viditelnosti uvidět i Alpy. Velký okruh začíná také v Lipně nad Vltavou a je o deset kilometrů delší než malý okruh. Zastávky jsou v Přední Výtoni, Frymburku, v Dolní Vltavici a poslední v Radslavi.

V okolí Lipenské nádrže se můžete ubytovat a podnikat odtud výlety do okolí. Třeba v Pensionu Vyhlídka v Přední Výtoni na pravém břehu vodní nádrže, asi šest kilometrů od přehradní hráze. Nedaleko je písčitá pláž, jsou zde tenisové kurty a hřiště na fotbal, volejbal a metanou. Svoje dobře vybavené a bezpečné hřiště tady mají i děti. Pension Vyhlídka nabízí ubytování ve dvou a čtyřlůžkových pokojích se sociálním zařízením, TV a ledničkou. K dispozici jsou také apartmánové domky, které mají navíc ještě venkovní posezení.

Do Pensionu Vyhlídka se dá jezdit i v zimě, na sjezdovky do skiareálu Lipno, Sternstein a Hochficht, nebo na běžky a brusle na zamrzlém Lipně.