Pro skutečné milovníky piva a odvážné dobrodruhy přinášíme přehled těch nejlepších piv, která stojí za vyzkoušení. Jaká země má nejlepší piva na světě? Který kontinent vede? A na jakém místě se v žebříčku nejoblíbenějších piv umístila Česká republika?
Pivo a Česká republika
Pivo. Oblíbený alkoholický nápoj z vody, sladu a chmele. Populární je sice napříč všemi kontinenty, v České republice je však zaručeně tím nejoblíbenějším nápojem všech dob. Takzvané tekuté zlato se v Čechách vaří více než 1 000 let a je tak významnou součástí české historie.
V zemi je největší spotřeba piva na světě, na což jsou našinci náležitě pyšní a vnímají pivo jako národní nápoj. Protože bývá české pivo mnohými stavěno na piedestal, neotevírají pomyslné dveře novým příležitostem. Na světě je přitom tolik zemí, které disponují širokou nabídkou výborných piv. Kde se vaří nejlepší piva na světě? Pojďte to s námi prozkoumat.
Nejlepší piva na světě
Když jde o nejlepší piva světa, každý má svůj vlastní názor. Některá piva však trvale obsazují přední příčky ve světových žebříčcích a zůstávají favority mezi odborníky a znalci. Vyberete si mezi nimi i vy?
Od lehčích ležáků, přes komplexní piva až po neobvyklé stouty, těchto 10 stylů piv vyniká tím, že přináší jedinečné požitky z pití a jsou tak bezkonkurenčními favority. Podívejte se na nejlepší piva světa.
-
WEISSBIER
Kde ho ochutnat: Německo
Obsah alkoholu: 4,3–5,6 %
Tradiční bavorské pšeničné pivo je svrchně kvašené. Vyznačuje se světle slámovou barvou a pěnivým a zakaleným vzhledem. Důvodem je velký podíl pšenice a malé množství ječného sladu použitého při výrobě.
Vůně Weissbier piva je velmi odlišná od běžného ležáku českého typu. Jsou v ní cítit kvasnice, mírná kyselost a mnoho rozličných ovocných vůní – především banán a hřebíček. Chuť pšeničných piv bývá dle regionu původu značně rozdílná a kolísá od nakyslé až po trpkou, nasládlou a ovocnou. Hořkost i chmelové aroma pšeničných piv bývají na velmi nízké úrovni, aby nepřebíjely jejich typické atributy.
-
LAMBIC
Kde ho ochutnat: Belgie
Obsah alkoholu: 2,5–5,7 %
Lambic nebo také Lambik je typ piva tradičně vařeného v regionu Pajottenland a v Bruselu, v pivovaru Cantillon. Na rozdíl od většiny ostatních piv, která jsou kvašena speciálně vyšlechtěnými kvasinkami, je lambic kvašený spontánně. Pivo je vystaveno divokým kvasinkám a bakteriím létajícím ve vzduchu.
K chmelení se často používá starý, uschlý chmel, který nedává pivu chmelovou chuť a slouží jen jako konzervant. Tento neobvyklý proces výroby dává pivu výjimečnou chuť, pivo chutná po víně nebo moštu a je většinou dost kyselé. Díky různým místním mikroorganismům mají tato piva vždy jedinečný a často nepředvídatelný charakter. Vzhledem k divoké povaze Lambicu se někdy mnohé várky míchají, což je styl známý jako gueuze, aby vznikla chutnější verze.
-
TRIPEL
Kde ho ochutnat: Belgie
Obsah alkoholu: 7-10 %
Tripel je Ale belgicko-francouzského typu žluto-zlaté barvy. Je to trapistické světlé svrchně kvašené pivo s vysokým obsahem kysličníku uhličitého a komplexní chutí. Vyznačuje se vysokým obsahem alkoholu a často se tak řadí mezi velmi silná piva.
Tato piva mají obvykle výrazný kořeněný, ovocný a jemně sladký sladový charakter. Jejich kvasnicový charakter se liší, ale často zahrnuje banánové nebo hřebíčkové aroma. První tripely byly vyráběny jako klášterní piva, přičemž za prototyp je všeobecně považován Westmalle Tripel.
-
GRODZISKIE
Kde ho ochutnat: Polsko
Obsah alkoholu: 2,5–3 %
Grodziskie je historický pivní styl z Polska, jehož historie sahá daleko do 17. století. Vyznačuje se světlou barvou, velmi specifickou chutí pšenice nakouřené nad dubovým dřevem, nízkým obsahem alkoholu, vysokou perlivostí a příjemnou hořkostí.
Pivo si vysloužilo přezdívku Polské šampaňské kvůli vysokému obsahu CO2 při kvašení v lahvích. Vůně je slabě nakouřená, mírně chmelová, bez náznaku kyselosti. V chuti může být středně nakuřované, s charakterem pšeničného sladu, nakuřovaným na dubovém či bukovém dřevu.
-
IMPERIAL STOUT
Kde ho ochutnat: Anglie
Obsah alkoholu: 8,2–12 %
Stout je tmavé pivo typu ale vyráběné z praženého sladu a ječmene, chmelu, vody a pivních kvasinek (svrchně kvasící). Silné a neprůhledné tmavé pivo, které se poprvé uvařilo v Londýně. Spojováno je však především s Ruskem, pobaltskými státy a v poslední době i se Spojenými státy. Moderní Imperial stouty mají obvykle tmavě červenou až tmavě hnědou barvu.
Imperial Stout je plný, bohatý, komplexní a intenzivní. V chuti je cítit kokos, nádech vanilky a pražených tónů. Většina odrůd má vysoký obsah alkoholu, na chuti to přitom není znát. Převážně mají vysoký obsah chmele, a tedy i hořkou chmelovou chuť.
-
BADEN BADEN STOUT
Kde ho ochutnat: Brazílie
Obsah alkoholu: 7,5 %
Nejspíš vás překvapí fakt, že domovem tohoto piva je horká, exotická Brazílie. Stout je hutné, tmavé, téměř černé pivo s vyšším obsahem alkoholu. Je tedy silnější než porter. Baden Baden Stout je prvním jihoamerickým pivem, které získalo řadu uznávaných ocenění ve světě pivních odborníků – Australian Beer Awards, European Beer Star nebo International Beer Challenge.
Charakteristikami tohoto piva jsou příjemně temné dřevité aroma, zpočátku sladová chuť s tóny kávových zrn, čokolády a znamenitým hořkým dozvukem na patře. Dostane vás taky pevná pěna v barvě kávy s mlékem.
Jaká země má nejlepší pivo na světě?
Každý rok se koná prestižní celosvětová soutěž o nejlepší piva světa, která nese název World Beer Awards. Soutěž vybírá nejlepší představitele různých mezinárodně uznávaných druhů piv. V celosvětovém měřítku propaguje tato nejlepší světová piva u spotřebitelů a obchodníků. V srpnu roku 2023 proběhl již 16. ročník.
V rámci několika kol je každé z nominovaných piv podrobeno pečlivé a přísné degustaci. O tu se stará hodnotitelská komise, kterou tvoří několik desítek předních světových znalců piva. Piva jsou hodnocena dle předem stanovených kritérií každé kategorie, kterých je celkem 10. Podívejte se, jaká země má nejlepší pivo na světě a vydejte se tam i vy!
- Litva: pivovar Gubernija – Non-Alcoholic Brown Ale – Nejlepší nealkoholické pivo
- Tchaj-wan: Jim & Dad’s Brewing Co. – Impromptu – Nejlepší Stout & Porter
- Německo: Kurpfalzbräu – Ur-Weizen – Nejlepší pšeničné pivo
- Brazílie: Wäls – Brut – Nejlepší pivní speciál
- Kanada: Microbrasserie Trois Lacs – La Juicy – Nejlepší světlé pivo
- Nizozemsko: Brouwerij Boschdal – Quadrupel – Nejlepší tmavé pivo
- Jižní Korea: Amazing Brewing Company – First Love – Nejlepší IPA
- Kanada: Amsterdam Brewery – Double Tempest – Nejlepší ochucené pivo
- Japonsko: pivovar Yatsugatake – Touch Down Kiyosato Lager – Nejlepší ležák
Tereza vystudovala práva na Masarykově univerzitě v Brně. Má dlouholetou praxi, od roku 2012 se živí jako redaktorka, novinářka, reportérka a překladatelka. Psaním se zabývá i ve svém volném čase a jejím snem je jednou vydat svoji vlastní knihu. Miluje pečení a svým blízkým s oblibou připravuje dorty a jiné dobroty.