Většina milovníků cestování alespoň jednou letěla letadlem, nebo se na to chystá. Cestování na dlouhé vzdálenosti totiž není vždy možné jiným dopravním prostředkem. V České republice je sice 6 mezinárodních letišť, nicméně ne všechna nabízejí možnost letu do všech zemí. Pokud navíc bydlíte například v Brně, je pro vás výhodnější cestovat z letiště ve Vídni. V dnešním článku se podíváme na to, jak se na letiště dostat, zorientovat se a odbavit se tak, aby vaše cesta proběhla bez problémů.
Pár základních informací
Vídeňské letiště je jedno z největších ve střední Evropě a nabízí širokou škálu přímých letů se spoustou airolinek – nejvíce letů nabízí společnost Ryanair, Austrian Airlines a Wizz air. Z Moravy je letiště “co by kamenem dohodil” (ne nadarmo se Brnu říká předměstí Vídně).
Otevřeno je 24 hodin, pro cizince, kteří letiště využívají k mezipřistání, a je tedy možné přečkat zde i noc.
Terminály na letišti
Aktuálně jsou na vídeňském letišti 3 terminály. Terminály 1 a 2 spolu sousedí. Třetím terminálem je doplňkový terminál 1A, který je určen spíše nízkonákladovým dopravcům jako je například Ryanair a EasyJet.
Dále je pak letiště rozděleno na haly, kterými jsou hala A, B a C. Hala A slouží pro mezinárodní lety do zemí, které nepatří do schengenského prostoru, hala B pro lety v schengenském prostoru a hala C do všech zemí, avšak převážně v rámci schengenu.
Jak se na letiště dostanete pomocí MHD?
Pokud preferujete cestu autobusem, z Prahy, Brna i Bratislavy jezdí přímé spoje autobusů. Zvolit si můžete například mezi Flixbusem, Regiojetem a v případě Bratislavy Slovak Lines. Autobus vás navíc doveze přímo k příslušné hale.
V případě, že na letiště cestujete z centra Vídně, autobusovou dopravu zajišťuje společnost Vienna airport, přičemž vyrazit můžete z několika zastávek:
● Moritzplatz/Schwedenplatz
● Donauzentrum
● Westbahnhof
● Konečná metra U3 Simmering
● Kleinneusiedl
● Neusiedl a. See
Taktéž se na letiště dostanete tramvajovým spojem ze zastávky Wien Mitte linkou S7. Tato linka jezdí každou půl hodinu.
Parkování na letišti
Jedete na letiště autem a netušíte, kde zaparkovat? Naštěstí pro vás můžete využít oficiální parkoviště a rovněž si můžete dopředu zarezervovat parkovací místo online.
Za týden zde za parkování utratíte něco mezi 80 a 100 eury.
Pokud ovšem hledáte levnější variantu, využít můžete hlídané parkoviště Parktiger v obci Swechat za 5,99 euro na den, odkud se na letiště levně dostanete vlakem (cena za 1 lístek jsou 2 eura), ačkoli parkoviště samo nabízí odvoz k terminálu za 14 euro. Volba je na vás.
Kdy na letiště dorazit?
U každého letu je doporučeno, abyste na letiště dorazili s co možná největším předstihem a mohli tak vše stihnout bez zbytečného stresu. Přece jen – zorientovat se na velkém letišti může být i pro ostříleného cestovatele oříšek. Pokud na letiště dorazíte alespoň 1-3 hodiny před odletem, mělo by vše proběhnout hladce.
Automatizovaný check-in
Konkrétní letecké společnosti se kterými letíte určují to, na jakém terminálu se budete odbavovat, přičemž, jak už bylo zmíněno výše, konkrétní terminál záleží na tom, s jakou společností letíte.
Automatizované je dnes skoro všechno a check-in není výjimkou. Na letišti můžete check in absolvovat sami bez pomoci zaměstnanců.
Slouží k tomu speciální stroje, kde se identifikovat pomocí šestimístného rezervačního čísla, pasu, kreditní nebo debetní karty a vytisknete si letenku. Tímto způsobem check inem mohou projít i vaše zavazadla – vytisknete si zde speciální papírek s označením, který připevníte na zavazadlo. Poté můžete přistupovat k příslušné bráně (gate).
Létání není věda
Přestože se může zdát, že informací je příliš mnoho – zvláště v případě, že letíte poprvé – musíte mít na paměti, že létání není nic jiného než jen další způsob dopravy z místa A do místa B. Na letišti je spousta ochotných zaměstnanců, kteří vám ráda pomohou v případě, že se nebudete moc zorientovat a pokud na místo dorazíte s předstihem, není se opravdu čeho bát. Raději dříve než pozdě!
Zdroje: Cestujlevne, NaCesty, Rady na cestu, Parktiger
Kamila Tomková je vášnivou čtenářkou knih – zejména těch s fantasy tématikou, ale nepohrdne ani klasickou literaturou. Ve svém volném čase ráda vaří a zkouší nové recepty, nebo tráví čas se svými nejbližšími a přáteli nad sklenkou dobré kávy či vína. Psaní ji provází od základní školy a snaží se ve svém koníčku stále zdokonalovat.