Jak dlouho před odletem být na letišti a jak se odbavit?

Jak dlouho před odletem být na letišti a jak se odbavit?

Jak dlouho před odletem být na letišti? To je otázka, kterou si klade ten, kdo má v plánu letecky vycestovat. Letadlo je jeden z nejbezpečnějších dopravních prostředků. Létání však bývá pro mnohé stresující a důvodů je mnoho. Jedním z nich je strach z toho, že nestihnete let. Vždy se let může opozdit a vy nestihnete let navazující, nebo může přijít přírodní katastrofa. To ovlivnit nemůžete. Co však můžete ovlivnit, je být na letišti dostatečně včas, abyste měli klid. Poradíme vám, jak dlouho před odletem být na letišti, abyste váš zážitek z létání nebyl tolik stresující a pro příště vás to neodradilo. Zajímá vás, jak probíhá odbavení na letišti? A jak dlouho před odletem se odbavit?

Jak dlouho před odletem být na letišti?

Takže – jak dlouho být na letišti před odletem? Odpověď vás zřejmě moc nepotěší. Není totiž jednoznačná. Kolik času před odletem si rezervovat, to zaleží na mnoha faktorech. Doba se liší s ohledem na:

  • leteckou společnost,
  • druh letu (vnitrostátní nebo mezinárodní let),
  • vytíženost letu,
  • velikost letiště,
  • povinnost odbavení zavazadel

Většina leteckých společností doporučuje časovou rezervu 1 až 3 hodiny před odletem. Například Ryanair na webu uvádí alespoň 2 hodiny před odletem a Emirates doporučuje být na letišti dokonce až 6 hodin před odletem.

Jak udělat check-in

Jakmile si zakoupíte letenky, ihned po zaplacení je obdržíte do e-mailu spolu s potvrzením rezervace. Abyste však mohli vstoupit na palubu letadla, letenka vám nepostačí – k tomu potřebujete palubní lístek (boarding pass). Ten získáte teprve po tom, co se odbavíte.

Odbavení (check-in) je u některých leteckých společností možné udělat online v pohodlí domova, nebo na letišti. Službu check-in na letišti nabízejí všechny aerolinky, ale ne vždy je bezplatná! Pokud se odbavíte přes internet, bude to zdarma, podstatně si tím urychlíte procesí na letišti a hlavně si zkrátíte čas, který byste museli strávit čekáním na letišti.

Pozor – ve většině případů je možné odbavit se teprve 48 hodin před odletem. Často to bývá i méně (např. 2 hodiny), ale jen málokdy je to více. Proto nezmatkujte a kontrolujte svoji e-mailovou schránku.
Jak probíhá odbavení na letišti

Jak funguje odbavení na letišti

Na letišti je někdy složité vyznat se. Naštěstí vás mohou zachránit tabule, kde uvidíte časy odletů, příletů, zpoždění, nebo také číslo odbavovací přepážky (check-in desk). Mnoho letišť má k dispozici samoodbavovací terminály (self check-in), kde se můžete obsloužit sami a budete tak ušetřeni čekání ve frontě.

Odbavení na letišti funguje tak, že přijdete k k check-in přepážce, nachystáte si občanský průkaz nebo cestovní pas a šestimístný kód rezervace na vaší letence. Jestliže máte možnost odbavit se sami, do samoodbavovacího terminálu zadáte kód vaší rezervace a naskenujete cestovní dokument. Oba dva způsoby končí palubním lístkem ve vaší ruce.

S palubním lístkem můžete zamířit k bezpečností kontrole. Tam budete muset odevzdat své osobní věci na pohyblivý pás a nechat je zkontrolovat rentgenem neboli skenerem. Vy sami budete muset skenovací bránou projít. Zajímá vás, co všechno vidí rentgen na letišti? Letištní skenery detekují kovové i nekovové předměty, včetně většiny organických materiálů. To znamená, že vám nejspíš neprojde pašování zakázaných potravin v kufru.

Jak dlouho před odletem se odbavit?

To, jak dlouho se před letem odbavit, velmi záleží na tom, zda cestujete s odbaveným zavazadlem (checked baggage), s příručním zavazadlem (carry-on či cabin baggage) nebo s osobním kabinovým zavazadlem (personal item). Ještě před balením byste si měli ověřit pravidla o limitech zavazadel u vaší aerolinky, neboť neexistuje obecný návod, jaké rozměry a váhy má jaké zavazadlo.

Jestliže cestujete se zavazadlem, které potřebujete odbavit, zpravidla byste na letišti měli být 2 hodiny před odletem. Cestujete-li pouze s příručním či osobním zavazadlem a budete mít u sebe palubní lístek, pak není nutná tak velká časová rezerva. Přesto je dobré to nepodcenit a na letiště dorazit včas. Brána (gate) se zpravidla uzavírá 30 minut před odletem. Více informací vám poskytne vaše letecká společnost.
čekání na letišti

Jak dlouho být na letišti před odletem?

Pokud letíte do země v rámci Schengenského prostoru, je doporučeno dorazit na letiště 2 hodiny před odletem. U letů do země mimo Schengenský prostor je vhodné být na letišti nejméně 3 hodiny před odletem. Pokud u sebe máte zavazadlo, které potřebujete odbavit, přidejte k dané časové rezervě alespoň 40 minut. Nejspolehlivější zdroj informací ohledně toho, jak dlouho být na letišti před odletem, jsou webové stránky aerolinky, se kterou cestujete.

Přečtěte si také náš seznam nejbezpečnějších zemí světa.