Co nevíme o víně..

Co nevíme o víně..

Snad každá země má nějaký svůj oblíbený alkohol. Naším národním nápojem, který chce ochutnat každý turista, který do České republiky zavítá, je beze sporu pivo. Podobně oblíbeným nápojem, vyhlášeným především na Moravě, ale neméně známým i v jiných částech republiky je víno. Tento lahodný alkoholický nápoj známý pod mnoha přezdívkami jako je například tekuté zlato, provází člověka od nepaměti. V naší malé zemičce najdeme nespočet vinařství, vinic a vinných sklípků a neustále vznikají další. Spousta takových vinařství je však založena na rodinné tradici a znalosti a know how se dědí v rodině z generaci na generaci.

Vzhledem k tomu, že je u nás víno tak rozšířené a informace o něm tak snadno dostupné, mohlo by se zdát, že o něm už víme všechno. Stále však existují zajímavosti, které nás o víně překvapí.

Snad každý kdo se ve vínech alespoň trošku orientuje ví, že existují dvě, respektive tři základní barvy vína- bílá, červená a růžová. Málokdo už ale ví, jak se tohoto zabarvení dosáhne. Téměř všechny vinné hrozny produkují čistou šťávu, tedy žádné zbarvení nevznikne přirozeně. Červené barvy dosáhneme fermentací slupek hroznů, zatímco pro bílé víno se fermentace provádí pouze ze šťávy. Růžová vína se potom vyrábí nejčastěji z odrůd modrých hroznů metodou krátkého naležení rozemletých hroznů neboli rmutu, přičemž se nechá naležet kratší dobu než víno červené, aby se dosáhlo požadovaného růžového odstínu.

Další otázkou, která bude asi zajímat hlavně ženy a sportovce, jsou kalorie. Víno je obecně asi nejdietnější alkohol vůbec. I přes to v sobě ale nějaké kalorie obsahuje. Pokud chceme být ke své linii co nejšetrnější, měli bychom pít bílé víno suché, jehož jedna sklenička obsahuje zhruba 105 kalorií. Nejméně dietním nápojem z kategorie vín jsou potom šumivá vína, jejichž obsah kalorií se pohybuje okolo 150, tedy skoro o polovinu víc než u vín suchých bílých. Těsně na paty jim šlapou se svými 144 kaloriemi na sklenku vína růžová a takzvaný zlatý střed tvoří červená vína, jejichž kalorický obsah se pohybuje okolo 130 kalorií na sklenku.

S poslední kuriozitou přišla italská studie, která tvrdí, že ženy, které vypijí denně dvě sklenky vína mají lepší sex než ženy, které víno nepijí vůbec. Nabízí se jen otázka, jestli se dvěma sklenkami vína v krvi, by nebyla lepší každá činnost.