Do muzea nebo do přírody? Co takhle spojit obojí dohromady

Do muzea nebo do přírody? Co takhle spojit obojí dohromady

Když se řekne muzeum, většina z nás si asi představí budovu plnou historie. Jakmile vejdeme dovnitř, rázem se ocitneme klidně i několik tisíciletí zpět v čase. Muzea nelákají pouze milovníky historie. Jsou poměrně častým výukovým materiálem pro děti na základních školách, a to zejména v posledních týdnech školního roku, kdy už jsou děti myšlenkami stejně na prázdninách a výuka v lavicích by postrádala smysl.

Na druhou stranu je třeba si přiznat, že spousta z nás by nad návštěvou muzea, jako výplní svého volného času, ani neuvažovala. Být zavření v budově, kde můžeme pozorovat úlomky historie zavřené za skly, většině z nás asi nepřijde jako efektivní a zábavné trávení času. To však nemusí znamenat, že jsme na historii úplně zanevřeli. Co takhle navštívit muzeum v přírodě?

V muzeu se můžeme podívat, co všechno lidé v minulosti vytvořili, nebo jak zhruba vypadali. Co takhle si ale přičichnout k tomu, jak lidé skutečně žili v jejich tehdy přirozeném prostředí? Národní muzeum v přírodě sdružuje čtyři skanzeny, které dokumentují a ochraňují památky lidového stavitelství a snaží se návštěvníkům přiblížit způsob, jakým lidé od poloviny 18. století na venkově žili. Jedná se celkem o čtyři přírodní muzea, která najdeme napříč celou Českou republikou a z nichž každé odráží kulturu zcela jiného regionu. Můžeme tak na vlastní kůži poznávat historii života na chudobném Valašsku, úrodné Hané, hornaté Vysočině či tajuplných Sudet. A v čem je muzeum v přírodě tolik jiné?

Kromě toho, že si můžeme na vlastní oči prohlédnout příbytky, ve kterých žili lidé před zhruba třemi sty lety, čeká nás také bohatý doprovodný program, který ukazuje, jak lidé v dané době žili a jak se bavili. Na rozdíl od tradičního muzea budou životy našich předků ukazovat živí lidé v oblečení. Můžeme se tak zúčastnit například tradičního masopustu, který nám představí všechny masopustní zvyky dané doby, nebo můžeme zažít Velikonoce přesně tak, jak je slavili lidé před třemi staletími. Návštěvu muzea v přírodě tak můžeme spojit nejen s procházkou na čerstvém vzduchu, ale také s bohatým víkendovým programem.