Každý z nás si zaslouží odpočinek

Každý z nás si zaslouží odpočinek

Kulturní zážitky jsou důležitou součástí našich životů. Říká se, že „bez práce nejsou koláče“, ale na druhou stranu bez nějakých „koláčů“ by málokdo pracovat vůbec chtěl. Kulturní vyžití je pro nás totiž potěšením, kterým se odměňujeme a dobíjíme jím baterky po náročném pracovním týdnu.

Není to pochopitelně jen zaměstnání, které nás podněcuje k tomu, abychom si občas vyrazili do kina nebo do divadla. Díky kultuře se taky mnoho z nás setkává se svými blízkými a přáteli, které by jinak ani neviděli. Sladit dohromady diáře našich přátel s těmi našimi a najít si na sebe v nabitém týdnu čas, je často prakticky nemožné. Když už se pak s někým na setkání domluvíme, často se stane, že někomu z nás do toho „vleze“ něco „důležitějšího“.

Většina z nás má totiž pocit, že si nemůžeme dovolit „utrhnout“ si kousek ze svého nabitého programu pro sebe a své zájmy. Žijeme v neuvěřitelném životním presu a každodenním tlaku, který si na sebe často vytváříme úplně sami. Možná je to „postižení“ dnešní dobou, možná je to hektickou atmosférou, která dominuje dnešní společnosti a možná je to prostě fakt, že si toho na sebe nakládáme víc, než jsme schopni unést.

Pokud si ale už koupíme lístky do divadla na konkrétní představení v konkrétní den, dost pravděpodobně si na to ten čas, i v našem jinak nabitém programu, vyhradíme. Možná je to tím, že za to dáme peníze, možná tím, že je tato akce speciální událost, která se nekoná každý den a nemůžeme ji tedy odložit jako třeba kafe s kamarádkou. Každopádně se nakonec zdá, že čas, který jsme strávili v kině, divadle, nebo na koncertě, nám ve výsledku nechybí, ba naopak jsme díky tomuto odpočinku produktivnější než obvykle.

Kultura nám také pomáhá vytvářet nová přátelství nebo dokonce hledat životní partnery. Setkáváme se při ní totiž s dalšími lidmi podobných zájmů a zálib jako jsou ty naše, a tedy snáze najdeme společnou řeč. Nemluvě o tom, že kultura je žhavé téma prakticky v jakékoliv společnosti, takže díky zážitkům z ní budeme mít svému okolí stále o čem vyprávět.

Kulturní zařízení můžeme navštěvovat na různých místech v našem městě či celé České republice. Občas je ale těžké uhlídat na deseti různých místech, jestli zrovna nechystají něco, co by nás mohlo zajímat. Velkou výhodou jsou v tomto ohledu takzvané městské kulturní domy, které zprostředkovávají kulturu v podobě divadel, kin, výstav či koncertů na jednom místě. Nám potom stačí pouze sledovat program jediné organizace a neunikne nám nic, co bychom případně chtěli vidět nebo zažít. Jedním z takových míst je třeba kulturní dům v Opavě.