Ochutnat skvělé víno, uzené a zazpívat si

Ochutnat skvělé víno, uzené a zazpívat si

Máte rádi lahodná moravská vína? Potom je tou správnou volbou návštěva rodinného sklípku, kde najdete přesně to, co hledáte. Vinařství Surmanovi je jeden z nejnavštěvovanějších sklípků v Bořeticích. Nachází se na území Svobodné spolkové republiky Kraví hora pod evidenčním číslem 189, kousek od sídla tamního prezidenta. Kdo by snad tuto republiku neznal, upřesňujeme, že byla založena v roce 2000, má svou vládu i prezidenta, vzešlého z přímé volby. A také státní vlajku, znak, hymnu, svoje pasy, měnu, úřední jazyk a ústavu. Možná právě pro tuto recesi stojí za to se do Bořetic vypravit a projít se po obci plné sklípků. Napočítáte jich na dvěstě šedesát.

Ve stylových prostorách je příjemné posezení, často i pro větší skupiny. Při degustaci se od majitele sklepa dozvíte všechno o víně, jeho pěstování, historii, zpracovávání a také ochutnáte odrůdová a přívlastková vína. V letních měsících se sedává venku, na zastřešené terase, odkud je krásný výhled na okolní krajinu. Protože při pití vína je třeba něco dobrého zakousnout, je u sklepa udírna a gril, kde se připravují grilované a uzené pochoutky. Degustace vzorků zpravidla začíná po teplé večeři, trvá jednu až dvě hodiny. Ten nejchutnější si každý vybere a může ho konzumovat celý večer. K degustaci se nabízí víno z vlastní produkce majitele sklípku, na zvláštní přání je možné servírovat i ledové nebo slámové víno. Zábavu zpestří soutěže, například tahání s koštýřem. Kdo nemá rád maso, může si předem domluvit vegetariánskou stravu. Naopak pro ty, kteří pochoutky na rožni milují, je možné nachystat třeba i sele.

Kdo by si chtěl zazpívat nebo i zatancovat, má možnost. Lze si objednat cimbálovou muziku, hudebníka s klávesami, harmonikou, kytarou nebo saxofonem, případně i reprodukovanou hudbu. Protože z tak skvělé zábavy se těžko odjíždí domů, dá se v místě přenocovat. A to přímo nad sklípkem, případně i v některém z místních hotelů, penzionů nebo na levnější ubytovně.