Podzim na Pálavě

Podzim na Pálavě

Vzduchem poletuje barevné listí, ráno už je chladněji, ale přes den sluníčko stále ukazuje svou sílu. Nastala nejlepší doba na odpočinek pro ty, kteří už nemají děti školou povinné, příliš nemilují letní vedra a rádi chodí na vycházky nebo jezdí na kole.

Pro ty, kteří si po výborné večeři rádi dají skleničku lahodného vína, máme skvělý tip na několikadenní podzimní pobyt v Hotelu Drnholec. Městys Drnholec poskytuje svým návštěvníkům klid a zároveň veškeré služby malého městečka. Najdete ho na pomezí dvou jihomoravských okresů Břeclav a Znojmo, nedaleko rakouských hranic. Jde o velmi starobylé místo, osídlené už v mladší době kamenné, které se nachází ve velmi teplé klimatické oblasti s horkými suchými léty a krátkými zimami. Léto tady trvá velmi dlouho, sluníčko svítí i v listopadu. A protože je zde roční úhrn srážek 483 milimetrů, nemusíte se obávat, že byste promokli na kost.

Ostatně, i když je pod mrakem, dá se najít spousta míst, kam zajít nebo zajet. Projděte se po městečku, prohlédněte si na náměstí renesanční budovu radnice s unikátním malovaným dřevěným stropem, budovu zámku, stojícího na místě někdejšího hradu ze 13. století, a zámecký dvůr s hospodářskými budovami. Významnou dominantou je kostel Nejsvětější Trojice, vybudovaný v polovině 18. století podle návrhu Františka Antonína Grimma. Jsou v něm varhany s barokní, bohatě zdobenou skříní, natřenou mramorovou imitací. Hned vedle je starý gotický kostel, na konci 16. století přestavěný a dnes sloužící jako fara. Přímo ve středu náměstí stojí Morový sloup, ozdobený reliéfními obláčky a hlavami andělíčků, se sochami sv. Jana Nepomuckého, sv. Šebestiána, sv. Floriana a sv. Josefa. Z místní rozhledny uvidíte Pálavu se zříceninami Děvičky a Sirotčí hrádek. Na delší výlet si můžete vyjet do Mikulova, k Novomlýnským nádržím nebo i do Brna.

Na náměstí se ubytujte v hotelu Drnholec v nově zrekonstruovaných pokojích. Restaurace je v anglickém stylu, stejně jako bar s krbem a typickým dřevěným obložením. Jídelní lístek nezklame, vyberou si v něm milovníci české kuchyně i ti, kteří dbají na linii nebo mají od lékaře předepsanou dietu. Po bezvadně stráveném dni přijde vhod láhev vína z hroznů, které se urodily v blízkém okolí nebo v některé ze světoznámých vinařských oblastí. A nebyl by to hotel ve stylu staré Anglie, kdyby na baru nenašla láhev kvalitní whisky nebo exotického rumu.

Kdyby se přece jen stalo, že se obloha zatáhne, můžete si zajet do termálních lázní do nedalekého rakouského městečka Laa an der Thaya. Drnholec je zkrátka dobrá volba pro poslední dny s letním počasím a nastupující podzim.