Najde se jen málo tolik zapálených cyklistů, že všude jezdí jedině na kole i ve sněhu a mrazech, a proto jízdní kola většiny lidí celou zimu zahálejí a odpočívají v garáži. Právě to je ideální doba, kdy dát své kolo do pořádku, připravit ho na další sezonu a zajistit mu základní nebo lépe kompletní servis. Jsou některé úkony, které by každý zručný cyklista měl zvládnout sám v garáži, pokud si na to netroufne, nebo kolo vyžaduje větší opravy a vylepšení, pak je nejlepší zavést ho do servisu jízdních kol, kde se mu dostane profesionální péče.
Pokud chcete alespoň základní úkony v zimním servisu kola zvládnou sami, pak je důležité začít jeho důkladným vyčištěním od veškerých nečistot. Jakmile je suché a nablýskané, přichází čas na kontrolu jednotlivých částí. Pro jízdní kolo je zásadní řetěz, a proto mu věnujte pořádný pohled. Zjistěte, jestli není moc vytahaný, také ho vyčistěte a na zimu přeřaďte dolů, aby nebyl zbytečně napnutý. Nakonec ho pomažte olejem na řetěz, pozor však, ať se nedostane na ráfek, jinak byste mohli mít problémy s brzděním.
U samotných kol zkontrolujte tlak v plášti, dofouknete na předepsané hodnoty a pohlídejte si, jestli vzduch někde neutíká. Pro bezpečnou jízdu jsou zásadní brzy, kterým byste měli také věnovat pozornost. Pokud brzdový výkon není dostatečný, odmastěte ráfek, brzdné plochy potřete řidším olejem a promažte bowdeny a lanka. Pokud vám výše zmíněná názvy nic neříkají, nebo nemáte doma všechny potřebné oleje na promazání kola a správné nástroje na utáhnutí a povolení šroubků, pak není nic jednoduššího než své kolo svěřit odborníkům.
Důležité je i samotné uskladnění kola na zimu, mělo by být na suchém a čistém místě, kde je tma a stálá teplota. Když nemáte vhodné podmínky, překryjte ho alespoň dekou nebo potahem na kola, abyste ho izolovali od vlhka a velkých mrazů. hodné je ho zavěsit na držák, aby neztrácelo tlak v pláštích.