Lidé se vždy chtěli vznášet a poznávat svět z ptačí perspektivy. Když se v roce 1783 vznesl první horkovzdušný balón, který sestavili bratři Montgolfierové, prvními pasažéry nebyli lidé, ale zvířata – ovce, kachna a kohout.Zkušební let přežili a pomohli prokázat, že živým organismům prostředí atmosféry neškodí. Pár měsíců po prvním pokusu se uskutečnil let balónem s lidskou posádkou.
V českých zemích byl první balón bez posádky vypuštěn v roce 1784, dva roky poté další. Stalo se tak v zámeckém parku v Židlochovicích na jižní Moravě na přání Marie Kristiny z Dietrichštejna. Šlechtična tuto atrakci nachystala pro své početné hosty z vídeňského dvora. První balón s posádkou v Čechách odstartoval v roce 1790.
Balóny byly postupně vytlačeny modernějšími letadly, k jejich znovuobjevení došlo až ve druhé polovině dvacátého století. Různé společnosti je začaly užívat jako turistickou atrakci nebo ke komerčním účelům. Reklamní lety jsou velmi populární, vidět tak za jasného dne balóny s logem není žádná vzácnost. Obvykle k sobě upoutají pozornost, takže jsou výbornou alternativou velkoplošné reklamy. Let balónem je oblíbeným zážitkovým dárkem i formou firemního benefitu pro obchodní partnery a zaměstnance.
Proletět balónem se dnes můžete prakticky nad celým územím České republiky, nad Karlovým mostem a Vltavou, nad Šumavou, jihočeskými rybníky, Brněnskou přehradou, Pálavou, Kroměříží, Olomoucí a také nad hrady a zámky, jako je třeba Konopiště, Bouzov nebo Helfštýn. Létá se zpravidla po celý rok, ale jen za příznivých podmínek, když neprší a nefouká silný vítr. Pod horkovzdušnými balóny jsou koše pro posádku, najednou může letět s pilotem třeba šest osob. Na samotný let se cestující nemusí nijak zvlášť chystat, doporučuje se obout pevnou obuv a sportovnější pohodlné oblečení. Na přistání obvykle navazuje slavnostní ceremoniál, kdy je každý člen posádky pasován do role letce. Tak šťastný let!