Když se řekne „tanec“ většina z nás si představí lidi v krásném oblečení, jak za zvuku hudby dělají precizní pohyby a kreace, které nám „běžným smrtelníkům“ vyráží dech. Spousta z nás si tak řekne, že na tanec nemá talent, nebo že dokonce tancovat neumí. To je ale velký omyl. Pozorovat to můžeme zejména u malých dětí, které si ještě nepřipouští, jestli tančit „umí“ nebo ne, či dokonce ani nepřemýšlí nad tím, že vlastně tančí. Už malá batolata se začínají spontánně vlnit do zvuků hudby v rádiu, aniž by si to vůbec uvědomovala. S prvními krůčky dítěte pak přichází také první taneční kroky „tanyny“. Tanec pro děti zkrátka představuje přirozený pohyb, díky kterému se učí lépe vnímat vlastní tělo a jeho koordinaci.
Pohybové aktivity u dětí jsou dokonce vhodné pro rozvíjení řeči. V době, kdy se děti ještě nedovedou verbálně dost dobře vyjádřit, vyslovují se právě pohybem. Obzvlášť v předškolním věku jsou děti velice aktivní a emotivní a své pocity zrátka potřebují vyjádřit. Dětské tanečky jim to nabízí. Je proto obzvlášť důležité, abychom dětem pohyb umožnili, či ho s nimi dokonce sdíleli. Možná budeme překvapení, jak rychle dokáží i nemluvňata naše pohyby napodobovat.
Pokud chceme dát našemu dítěti šanci, aby se z něj stal tanečník profesionál, je dobré začít co nejdřív to půjde. Čím jsou děti starší a dostávají se do kolektivu dětí ve škole, tím více se s nimi mohou začít srovnávat a nad svými tanečními dovednostmi zbytečně moc přemýšlet. Pohyb je přitom třeba hlavně procítit, čemuž může přemýšlení a logika bránit.
S malinkými dětmi bychom měli tančit doma a ty o něco větší můžeme přihlásit do nějaké z tanečních škol. I tady však platí pravidlo čím dřív, tím líp. Prostřednictvím základní taneční průpravy jsou pohyby dítěte přirozeně kultivovány. Dítě se začne učit jednoduché choreografie sestavené na základě jeho pohybových možností a fyziologických rozsahů. Prostřednictvím tance se také děti učí správnému držení těla, které může do budoucna zamezit spoustě zdravotních problémů.
Obzvláště u malých dětí je důležité, aby byly taneční hodiny co nejvíce přirozené a zábavné. Nejde o to, naučit děti složité taneční kroky, ale spíše jim ukázat, jak je tanec uvolňující a zábavný. Na začátek a konec taneční hodiny je dobré provézt rituál, který dětem vymezí čas a usnadní jim přechod od rodiče do skupiny. Dobré je například udělat kruh a spolu s dětmi zpívat krátkou písničku, ve které se budou objevovat jejich jména. Tím, že v písni vyjmenujeme všechny děti, jim tím věnujeme chvíli pozornosti, což děti uklidní.