Dálniční známka Rakousko 2024: Ceny, kontroly a kde ji koupit

Dálniční známka Rakousko 2024: Ceny, kontroly a kde ji koupit

Zatímco v České republice nebo na Slovensku už několik let fungují pouze elektronické dálniční známky, Rakousko dlouho lpělo na tradičních dálničních známkách. V roce 2024 máte naštěstí na výběr mezi dálniční známkou v listinné a digitální podobě. Kde má být nalepena rakouská dálniční známka? Kde je v Rakousku potřeba dálniční známka? Jaké jsou pokuty za neplatnou dálniční známku? Vše se dozvíte v dnešním článku.

Rakouská dálniční známka

Dálniční známka je úhrada časového poplatku. Jedná se o povolení používat motorová vozidla na dálnicích a vybraných rychlostních komunikacích.

Rakouská dálniční známka se nazývá Vignette. Je povinná již od roku 1997 na všech dálnicích a rychlostních silnicích (s výjimkou 4 úseků). Dálniční známka Rakousko 2024 je povinností všech osobních aut, motocyklů a karavanů do 3,5 tuny. V listinné podobě lze koupit 10denní, 2měsíčníroční dálniční známku na více než 6 000 čerpacích stanicích na území Rakouska, České republiky a dalších zemí. Jednodenní dálniční známka Rakousko je zcela novou a čistě elektronickou záležitostí.

Elektronická dálniční známka Rakousko 2024

Všichni motoristi se mohou těšit z digitální rakouské dálniční známky. Koupit ji lze v online mýtném obchodě ASFINAG nebo v mobilní aplikaci ASFINAG. Na rozdíl od nalepovací dálniční známky může mít platnost pouze na 1 den. K dispozici je elektronická dálniční známka Rakousko samozřejmě i s 10denní, 2měsíční roční platností, stejně jako papírová dálniční známka.

Nákup digitální rakouské dálniční známky lze provést jako soukromý spotřebitel, nebo podnikatel.

Jestliže digitální dálniční známku nakupujete pro soukromé účely, pak jako spotřebitel máte právo na odstoupení od smlouvy. V takovém případě platí 14denní lhůta na vrácení peněz. Týká se to pouze 2měsíční a roční dálniční známky. To znamená, že tyto známky mají odloženou platnost a začnou platit až od 18. dne od nákupu. Odstoupení je totiž možné nejen prostřednictvím e-mailu, ale také poštou, a tudíž se zohledňují další 3 dny pro doručení. 1denní a 10denní dálniční známka platí ihned (ale lze nastavit také odloženou platnost).

Jestliže nákup rakouské dálniční známky uskutečníte jako podnikatel, nemáte právo na odstoupení od smlouvy, a tedy ani neplatí žádná 14denní lhůta na vrácení peněz. Proto je platnost 1denní, 10denní, 2měsíční i roční dálniční známky okamžitá.

Kde je v Rakousku potřeba dálniční známka?

Dálniční známka je v Rakousku povinná na všech rakouských dálnicích a rychlostních silnicích, vyjma 10 úseků.

Dálniční známka Rakousko 2024 není povinná ve čtyřech úsecích. Je to:

 • dálnice A1 Westautobahn (Západní dálnice),
 • dálnice A12 Inntal Autobahn,
 • dálnice A14 Rheintal/Walgau Autobahn,
 • budoucí dálnice A26 Linzer Autobahn.

Na dalších šesti úsecích samotná rakouská dálniční známka neplatí. Máte tak povinnost koupit si speciální digitální mýtný tiket. Platí zde úsekové mýtné, dříve označované jako videomýtné. Aktuální sazby naleznete na webu ASFINAG. Jedná se o:

 • Gleinalm a Bosrucký dálniční tunel na dálnici A9 (Pyhrn Autobahn),
 • Taurský dálniční tunel na dálnici A10,
 • Dálniční tunel Karavanky na dálnici A11,
 • Brennerský průsmyk na dálnici A13,
 • Tunel Arlberg na rychlostní silnici S16.

rakouske dalnicni znamky

Kolik stojí dálniční známka Rakousko 2024?

Vozidla do 3,5 tuny za nákup rakouské dálniční známky zaplatí:

 • 8,60 EUR – 1denní
 • 11,50 EUR – 10denní
 • 28,90 EUR – 2měsíční
 • 96,40 EUR – 1 rok

Cena za nákup rakouské dálniční známky pro motocykly činí:

 • 3,40 EUR – 1denní
 • 4,60 EUR – 10denní
 • 11,50 EUR – 2měsíční
 • 38,50 EUR – 1 rok

U vozidel nad 3,5 tuny je mýtné vybíráno pomocí sytému Go Toll. Výši mýta počítá palubní přístroj Go-Box. Mýto se pak odvíjí od denní doby, ujeté trasy a dalších faktorů.

Kde koupit v Česku rakouskou dálniční známku?

V Česku lze rakouskou dálniční známku zakoupit na čerpacích stanicích u rakouských hranic. Rakouskou dálniční známku můžete rovněž koupit na pobočkách ÚAMK ČR (Ústřední automotoklub České republiky). Vedle listinné dálniční známky platí v roce 2024 i elektronická dálniční známka Rakousko. Tu můžete koupit webu rakouské mýtné správy ASFINAG.

Kde má být nalepena rakouská dálniční známka?

Rakouská dálniční známka musí být nalepena na dobře viditelném místě. Nalepená musí být v levém horním rohu čelního skla nebo uprostřed pod zpětným zrcátkem v případě vozidel do 3,5 tuny. Řidiči motocyklů musí dálniční známku nalepit na nádrž nebo na přední vidlice.

V případě kontroly můžete být vyzváni k předložení dokladu o zaplacení dálniční známky, proto si jej vždy uschovejte. Pozor! Nenalepená dálniční známka je neplatná. Za špatně nalepenou, neplatnou nebo falešnou známku můžete být pokutováni.

Na rozdíl od tradiční papírové dálniční známky je ta digitální vázaná na státní poznávací značku (SPZ) vašeho vozidla.

nakup rakouske dalnicni znamky

Kdy koupit dálniční známku do Rakouska?

Dálniční známku do Rakouska musíte koupit a nalepit ještě před tím, než vjedete na dálnici či rychlostní silnici. Jestliže se spoléháte na nákup rakouské dálniční známky na čerpací stanici v rakouském příhraničí, udělejte to dříve, než by vás mohla zastavit dálniční kontrola.

Pokud kupujete digitální dálniční známku, myslete na to, že známku s 2měsíční a roční platností musíte koupit s minimálně 18denním předstihem.

Jak se kontroluje dálniční známka v Rakousku?

V Rakousku dálniční známku ověřuje mýtný kontrolor nebo kamery na zpoplatněných dálnicích. Kontrola digitálních dálničních známek na dálnicích a rychlostních komunikacích se provádí prostřednictvím mobilní kontrolní jednotky nebo prostřednictvím videa. V obou případech se poznávací značka vozidla porovná s údaji na dálniční známce.

Dálniční známka Rakousko: Pokuta 2024

Žádná nebo neplatná nálepka je za 120 EUR; 65 EUR v případě motocyklu.

Falešná nálepka je za 240 EUR; za 130 EUR pro motocykly.

Nízko umístěná náprava je za 120 EUR, jízda bez Go-Boxu či s nedostatečným kreditem vás bude stát 240 EUR (platí pro vozidlo nad 3,5 tuny).

Jestliže pokutu v Rakousku nezaplatíte, hrozí vám penále ve výši mezi 300 až 3 000 EUR. Jízda bez dálniční známky v Rakousku je jedním z nejčastějších důvodů pokuty. Dalším častým důvodem je pak překročení maximální povolené rychlosti.