Důkladné vyvážení kol ušetří starosti. Kdy ho provádět?

Důkladné vyvážení kol ušetří starosti. Kdy ho provádět?

Jestliže pozorujete nesrovnalosti při jízdě v určitých rychlostech, váš volant vibruje a máte pocit, že auto „plave“, zaměřte se na vyvážení kol. Vyvážená kola jsou totiž klíčem k plynulé a komfortní jízdě a bezpečnému pohybu na silnicích. Pokud se chcete o problematice vyvažování kol dozvědět více, ale nevíte kde začít, tak čtěte dál. Dozvíte se například, jak poznat špatně vyvážená kola a kdy a kde vyvažování kol provádět, abyste mohli prodloužit životnost vašeho auta.

Vyvažování pneumatik

Vyvážením kol rozumíme kompletní sestavu pneumatiky a ráfku. Vyvážení kol je pak úkon, jehož cílem je vyrovnat nevývažky závažím, aby se obnovila jeho rovnováha a otáčení bylo optimální.

U správně vyvážených kol je hmotnost pneumatiky a ráfku rozložená rovnoměrně kolem osy otáčení. V opačném případě dochází k nerovnováze, kdy se kola při jízdě neotáčí tak, jak by měla. To pak znamená, že vám volant v určité rychlosti začne kmitat a cítíte vibrace v celém autě. Někdy se to může zdát být lepší, ale jindy je to nesnesitelné – některé rychlosti a amplitudy vibrací totiž zbytek vozu tlumí a jiné jej dokonale rozechvějí.

Chvění od kol namáhá nejen řidiče, ale především všechny komponenty, které na kola navazují. Od ložisek, ramen, jejich čepů a silentbloků, přes tlumiče, řízení až po plastové díly interiéru a samotnou karoserii.

Trvale nevyvážená kola snižují životnost podvozkových dílů až na polovinu. Určité, choulostivější typy řízení vám vozidlo doslova odpraví už za pár tisíc kilometrů. Proto je důležité (ne)vyvážení kol řešit okamžitě! Vždy byste si měli pohlídat, kdy je potřeba vyvážit kola.

Příčiny nevyvážení kol

K nevyvážení kol často dochází ve chvíli, kdy dojde k odpadnutí starého závaží z ráfku, nebo kvůli velkému znečištění kol, anebo z důvodu jízdy s nerovnoměrně sjetými pneumatikami.
Nerovnoměrné opotřebení pneumatik ovlivňuje především individuální způsob řízení. Časté náhlé brzdění, agresivní styl jízdy a příliš rychlé vjíždění do zatáček přispívá k opotřebení drážek a žeber běhounu pneumatiky.

vyvážení kol

Jak poznat špatné vyvážení kol?

Protože byste měli jakoukoliv nesrovnalost s vyvážením kol řešit ihned, ujasníme si, jak poznat špatně vyvážená kola. Znaky, které signalizují nerovnováhu kol:

– vibrující nebo kmitající volant (vibrovat může i podlaha, sedadla či přístrojová deska)
– snížený kontakt pneumatik s vozovkou (auto „plave“),
– nižší plynulost jízdy (zhoršené reakce vozidla při řízení),
– nerovnoměrné opotřebení pneumatik,
– delší brzdná dráha,
– zvýšená spotřeba (pneumatiky mají vyšší valivý odpor).

Jak vyvážit kola?

Zaznamenali jste některé z uvedených znaků a ptáte se, jak vyvážit kola? Obecně není doporučeno vyvážení kol svépomocí. Pneumatiky byste měli předat do rukou odborníkům v pneuservisu. Jsou to profesionální automechanici s dlouholetou praxí a speciálním vybavením.

Pneuservisy provádí stacionární vyvažování pneumatik – kolo se upevní ve vyvažovačce a otáčí se, přičemž speciální snímač zjišťuje, jestli je v profilu ráfku nějaká nerovnováha. Pokud ano, na konkrétní místo ráfku se umístí závaží.

Alternativou ke stacionární metodě vyvažování kol je elektronické vyvažování. Při této metodě zůstává při testování kolo na vozidle. Výhodou této metody je, že je přesnější a lze mimo jiné odhalit jakékoli nesouměrnosti nábojů kol, brzdových bubnů a brzdových kotoučů a následně je i odstranit.

pneumatiky

Kdy je potřeba vyvážit kola?

Vyvážení kol zajistí hladké a bezchybné fungování kol. Pokud při řízení zaregistrujete neobvyklé chování, například znatelné vibrace volantu, nastal čas pro vyvážení kol.

Kola není potřeba vyvažovat každý měsíc, ale je nezbytné pohlídat si pravidelné intervaly. S ohledem na rovnováhu byste měli kola zkontrolovat alespoň jednou ročně. Ideální příležitostí pro revizi kol je sezónní výměna pneumatik.

Pokud máte pouze jedny disky, v pneuservisu vám kola vyváží při každém přezutí. U obouvání nových pneumatik je pak vyvážení kol nezbytností, což všechny servisy provádí automaticky.

Kolik stojí vyvážení kol?

Cena vyvážení kol je individuální. Nedá se tedy obecně říci, kolik stojí vyvážení kol. Vždy záleží na daném pneuservisu, velikosti pneumatik, typu ráfků a počtu závaží, která je na kola potřeba umístit. Běžně se však cena vyvážení kol pohybuje v rozmezí 200 Kč až 800 Kč.