Pod pojmem “dovolená” si každý představí něco jiného. Nicméně není pochyb, že většině lidí se pod tímto slovem vybaví písečná pláž, moře, slunce a tropické drinky. Dovolenou ovšem nemusíme trávit pouze u moře v zahraničí. I u nás v České republice lze najít krásná a netradiční místa k prožití letních měsíců, a v posledních letech se mezi Čechy stále více těší oblibě agroturistika.
Co je to agroturistika?
Agroturistiku lze zjednodušeně popsat jako dovolenou strávenou ve venkovských podmínkách. Místo prosluněných pláží lze tímto způsobem zažít scenérii jako z obrázků Josefa Lady. A není právě tohle v dnešní době ruchu velkoměst, která nikdy nespí, a nezastavitelného spěchu v pracovním i osobním životě vítanou změnou? Z jaké nabídky zážitků si ovšem můžeme vybrat?
Farmy a statky
Tato forma agroturistiky jistě nikoho nepřekvapí. Farmy a statky nabízejí nevšední ubytování a zážitky. Nedílnou součástí ubytování bývá i blízký kontakt se zvířaty – kozy, krávy, prasata, slepice, koně a další. To ocení zejména děti, ale i dospělí návštěvníci si zde mohou přijít na své, pokud jsou milovníky zvěře.
Pokud návštěvník patří spíše k městskému typu člověka, může pro něj být vítanou změnou zážitek v podobě práce na farmě. Velké plus lze shledat například v možnosti na vlastní oči vidět, jak se zpracovávají živočišné a rostlinné produkty, které nakonec končí u nás doma na talíři.
Na Biofarmě Mešík v Beskydech, která se nachází na úpatí hory Ondřejník, můžete vidět, jak se vyrábějí bioprodukty z ovčího mléka. Včelí farma Nosek pak nabízí možnost poodhalit tajemství výroby včelího medu. Vyzkoušet si zde můžete i přespání v tzv. apidomku. Návštěvník zde po celou dobu pobytu dýchá vzduch z včelího úlu, včely do domečku ovšem nemají přístup. Tento pobyt nabízí celou řadu benefitů včetně léčby nejrůznějších onemocnění.
Preferuje-li návštěvník spíše kontakt se zvířaty, Farma Malenice je jako stvořená pro milovníky koní. Pro netradiční zvířecí zážitky je pak vhodná Velbloudí farma Záhostice či Pštrosí farma v Doubravici nad Svitavou – zde můžete ochutnat i pštrosí produkty.
Skanzeny a selské baroko
Pokud hledáte kratší výlet, mohly by vás zaujmout některá muzea v přírodě a skanzeny. Valašské muzeum v přírodě nabízí celoročně celou škálu programů v podobě představení tradičních tanců, her pro děti i dospělé a jiných aktivit. Můžete zde vidět, jak vypadal život na Valašsku na přelomu 19. a 20. století. Nedílnou součástí malebného areálu jsou i domácí zvířata.
Není pochyb, že jižní Čechy oplývají spoustou malebných městeček ve stavebním slohu selského baroka. Navštívit u nás můžete například město Holašovice, které je jednou z českých památek zapsaných na Seznamu světového a kulturního dědictví UNESCO. Výhodou je zde mimo jiné i celoroční přístupnost, malebné selské městečko si tak můžete vychutnat i v zimních měsících ve sněhové pokrývce.
Jak vybrat místa pro agroturistiku?
V dnešní době internetu je nejsnadnější cestou k hledání venkovských zážitků právě vyhledávání na webových stránkách. Spousta biofarem má dnes již vlastní webové stránky, jejichž nedílnou součástí jsou i ceníky ubytování. Pozor je třeba dát na celoroční dostupnost a rezervace ubytování, jelikož některé farmy mohou mít plno i půl roku dopředu.
Vhodným způsobem vyhledávání vysněného místa je web projektu Svazu venkovské turistiky “Prázdniny na venkově”. Tento projekt podporuje farmy, statky, venkovské penziony, hotýlky i netradiční ubytování v přírodě. Web nabízí celou škálu možností, ze kterých si lze vybrat jak podle umístění v rámci ČR, tak podle kategorie, kterou by turista preferoval.
Výhody agroturistiky
Agroturistika vám nabízí autentický zážitek v prostředí farem a rančů. Relaxace mimo město na čerstvém vzduchu v přítomnosti domácích zvířat je skvělá nejen pro děti, ale i pro dospělé a nabízí tak skvělou alternativu rodinné dovolené.
Zároveň tento druh turismu nabízí i složku vzdělávání a zábavy. Z výletu do muzea si odnesete nejen informaci, že už v 19. století se vyráběl chleba – na některých místech si jeho autentickou výrobu té doby můžete i vyzkoušet.
Kamila Tomková je vášnivou čtenářkou knih – zejména těch s fantasy tématikou, ale nepohrdne ani klasickou literaturou. Ve svém volném čase ráda vaří a zkouší nové recepty, nebo tráví čas se svými nejbližšími a přáteli nad sklenkou dobré kávy či vína. Psaní ji provází od základní školy a snaží se ve svém koníčku stále zdokonalovat.