Dejte sešlapaným botám šanci

Dejte sešlapaným botám šanci

Nejoblíbenější boty se většinou obnosí velmi rychle. Přestože jsou všude v obchodech spousty jiných, nechce se nám ty naše, které našlapaly desítky kilometrů, aniž by se nám na patě nebo kdekoliv jinde udělal puchýř, vyhodit do popelnice. A tak hledáme spásu v opravně obuvi. Tam se o naše botky většinou dobře postarají, vymění zipy u kozaček, podle potřeby je zúží, vymění podpatky u dámské i pánské obuvi, opraví dámské patníčky, vymění podrážky, rozšklebené boty zalepí nebo zašijí, vymění spony, pásky, karabinky, háčky nebo gumičky. Obuvnické práce nám zkrátka naše oblíbené botičky zachrání . Ty nám po opravě budou sloužit třeba ještě několik let.

Do obuvnictví zpravidla můžeme přinést i kabelky, tašky, brašny, aktovky nebo batohy, protože si díky vybavení, které mají, dokáží poradit i s drobnějšími pracemi na zavazadlech. A také opraví a upraví pásky a opasky.

V dobrém obuvnictví vám také poradí, jak o obuv správně pečovat, aby vám vydržela co nejdéle. Na místě si také nakoupíte všechny potřebné pomůcky – kartáče na koženou i semišovou obuv, napínáky, krémy, leštidla, a také náhradní patníky a nové tkaničky. Když vám obuv zmokne, určitě ji nedávejte na radiátor, kamna, do sušičky a na její sušení nepoužívejte fén. Zničili byste ji. Vyplňte její vnitřek papírem, který dobře saje vodu, třeba novinovým, případně ji napněte na napínák, zachová si původní tvar a bude vám zase sloužit. Než na boty použijete leštidlo nebo krém, důkladně ji vyčistěte a vysušte. Jemnou kůži otřete látkou navlhčenou ve vlažném mýdlovém roztoku, svršek nedrhněte silou, raději čištění několikrát zopakujte. Na semiš naopak vodu nikdy nepoužívejte, nečistoty odstraňte za sucha kartáčkem na obuv. Barva krému na obuv nebo leštidla by měla odpovídat barvě svršku boty, na světlé barvy nebo přírodní kůži je lepší použít neutrální krém. Ani textilní boty neperte v pračce a nebělte je. Kartáčujte je, případně za vlhka vytírejte a použijte čistič skvrn na textil. Textilní boty je dobré ošetřit impregnací, aby nepropouštěla vodu.

Nejste si jisti, z jakého materiálu jsou vaše boty, a jaké prostředky na jejich vyčištění máte používat? Na každém páru z vnitřní strany, případně na krabici, na visačce nebo na přiloženém letáku jsou zvláštní symboly, jejich význam snadno pochopíte.