Jak se neztratit v jídelníčku

Jak se neztratit v jídelníčku

Jít se najíst do restaurace je v dnešní době zcela běžná záležitost, na menu si mnozí chodí denně, zatímco jiní jídlo v restauraci vyhledávají spíše u příležitosti oslav. Nezáleží, jak často se jde člověk někam najíst, někdy se v jídelním lístku mohou objevit neznámé výrazy, které ho už jen ze strachu, co se nakonec objeví na talíři odradí dát si jinak velmi dobré jídlo. A není to výsada jenom francouzské, italské nebo třeba indické restaurace, mnohdy ani v tradiční české krčmě člověk neví, co který pokrm znamená.

Například mnohdy se u masa dočtete, že bylo připraveno metodou Sous-Vide. Toho se vůbec nelekejte, mnoho restaurací takto upravuje jídla zcela běžně a ani to do jídelního lístku nepíše. Jedná se o kuchařskou metodu, kdy se potraviny, může to být maso, ale i zelenina, připravují ve vzduchotěsném umělohmotném obalu ve vodní lázni s konstantní nízkou teplotou mezi 50 a 60 stupni celsia. Tento postup má řadu výhod, potraviny si udrží původní vlastnosti a všechny živiny, maso se nevysouší a má minimální váhový úbytek. Toho, že by se jídlo takto dostatečně tepelně neupravilo se také nemusíte bát, ve vodní lázni je klidně i 72 hodin a tato metoda je velmi oblíbená a osvědčená.

Pojďme se však podívat na další pojmy. Pesto je známější pojem, avšak ne zcela. Jednoduše řečeno je to zelená omáčka, jejíž hlavní složkou je bazalka. Balzamiková redukce zní velmi honosně, avšak ve své podstatě se jedná o zálivku nebo omáčku z balsamika. Když se dočtete, že je pokrm gratinovaný, znamená to, že je zapečený se strouhaným sýrem a bešamelem. Takto by se dalo pokračovat ještě velmi dlouho, avšak pokud nevíte, co některý pojem znamená, není nic jednoduššího než se zeptat obsluhy v restauraci, která vám vždy jistě ochotně vysvětlí, co si pod daným jídlem představit, případně vám doporučí něco jiného.