Posezení mezi antickými sloupy

Posezení mezi antickými sloupy

Řecká kuchyně je ve světě vyhlášená, je považována ze velmi chutnou a zároveň zdravou. Je založena na čerstvé zelenině, bylinkách a olivovém oleji. Jídla jsou jednoduchá, ale velmi chutná a příjemně kořeněná. Nechybí v ní ani maso, zejména jehněčí. Je upravené většinou na grilu, na menších jehlách jako špízy, nebo připravené na jedné velké tyči a postupně ořezávané, tak zvaný a u nás už zdomácnělý gyros. Protože je řecká kuchyně lehce stravitelná, doporučuje se jako prevence proti civilizačním onemocněním jako je cukrovka a onemocnění srdce. Řečtí kuchaři s oblibou užívají divoce rostoucí byliny jako dobromysl, tymián, rozmarýn a bazalku, proto jsou jejich jídla tak aromatická. Také v nich najdete nevšední spojení chutí, jako třeba maso se skořicí a s rozinkami. Ke všemu se podávají olivy, zelené i černé, v jídlech je olivový olej.

Ke zdravému stylu života patří i to, jak še v Řecku stoluje. Na rozdíl od středoevropanů si Řekové jídlo vychutnávají, jedí pomalu, často v početné společnosti a pod širým nebem. Povídají si, baví se a nikam nespěchají. K vínu si dávají drobné chuťovky, sýry, smažené mořské plody, zeleninové saláty a chléb pita s tzatziki nebo jiným dipem. A protože má Řecko přístup k moři, svoje místo mají na jídelníčku jeho obyvatel rybí speciality. Podávají se grilované, skoro vždy se salátem. Moučníky jsou velmi sladké, z listového těsta, prolitého medem a prosypaného ořechy. Odlehčenou formou dezertu jsou řecké jogurty, s medem, oříšky a čerstvým ovocem. Výborná jsou řecká vína, oblíbená je retsina, bílé víno s přídavkem borovicové pryskyřice.

Všechno z řecké kuchyně vám nabídne restaurace Poseidon, která se nachází na Velkém náměstí v Písku. Vaří se tady podle originálních receptur a z řeckých surovin. Uvnitř mezi antickými sloupy a výjevy z řecké mytologie se budete cítit jako ve starověké Helladě. Ochutnáte masové, rybí a vegetariánské speciality, pít můžete řecká vína, piva i ouzo nebo metaxu. Když bude slunečno, sedněte si na terasu, pak už bude dojem z řecké restaurace dokonalý. Postaráno bude i vaše děti, můžete je zpovzdálí sledovat při hře v dětském koutku. Jídelní lístek na ně pamatuje jejich oblíbenými jídly a přiměřenými porcemi.