Restaurace nebo hospoda?

Restaurace nebo hospoda?

Pro slovo restaurace existuje mnoho synonym, jejichž používání se měnilo s dobou. Některé se vyvinuly a začaly se používat pro speciální typ restaurace, některé zase úplně zanikly. Hospoda, pohostinství, krčma, šenk, knajpa, putika a v neposlední řadě restaurace. Všechny tyto názvy označovaly jedno a to samé zařízení- místo kam lidé chodili za dobrým jídlem, pitím a zábavou s přáteli.

Některé výše jmenované názvy ani neznáme a zejména pro mladší generace je to jakoby snad ani nebyly v českém jazyce. Každé z těchto slov se však používalo.

Slovo hospoda pro nás v dnešní době symbolizuje něco mezi barem a restaurací. Když se řekne hospoda představíme si obyčejně zařízené místo, kde se pivo čepuje proudem, kolem dřevěných stolů sedí muži, kteří zrovna přišli z práce a chtějí si popovídat s partou přátel, něž se vydají domů za svou ženou a dětmi, party kamarádů a mladých lidí, kteří zrovna něco slaví, nebo i jednotlivce, kteří dostali chuť „na jedno“. K pivu a jiným druhům alkoholu jsou zde nabízeny většinou drobné pochutiny nebo i vařená jídla. Slovo hospoda však nemělo vždy stejný význam, v jakém ho známe dnes. Dříve bylo „hospoda“ označení pana nebo paní domu, nebo domácnosti jako takové. Toto slovo se pravděpodobně vyvinulo ze staročeského slova „gospodja“, které znamenalo něco jako dnešní „pane“.

Slovo hostinec potom znamenalo zase něco trošku jiného, kvalitativně vyššího. Toto označení se používalo pro dům pro cizince, hosty či hostinný dům.

Ale zpátky do současnosti. Nejčastěji používaným slovem, které v dnešní době vnímáme trošku rozdílněji, než slovo hospoda je restaurace. I když v restauraci můžeme také dostat pivo nebo jiný alkohol, je určená především pro stravování. Restaurace se liší typ od typu. Některé jsou zážitkové a luxusní. Jídla z těchto restaurací vás sice většinou nezasytí, zato si užijete nevšední gurmánský zážitek v podobě jídel, které si doma sami jen těžko uděláte. Dále se restaurace dělí podle kuchyně, kterou tam vaří a podle cenové skupiny. Do jiné restaurace se vydá rodina, vychutnat si nedělní oběd a do jiné zase manažeři na obchodní jednání. Naštěstí jsou restaurace dnes tak rozšířené, že si v nich vybere úplně každý a nejsou určeny, jako tomu bylo dříve, jen bohatým skupinkám obyvatel. Například restaurace Velké Meziříčí nabízí jak českou, tak i zahraniční kuchyni a to za velice přívětivé ceny. Pokud tedy bydlíte ve Velkém Meziříčí a okolí a hledáte místo, kde se dobře najíst, vyzkoušejte restauraci Velké Meziříčí a posuďte jejich kuchařský um sami.