Kempování z nás dělá hrdiny a vrací nás do dětství

Kempování z nás dělá hrdiny a vrací nás do dětství

Když si hledáme ubytování, většinou vybíráme podle toho, o jakou příležitost se jedná. Pokud se například vydáváme na obchodní jednání, asi jen těžko se ubytujeme v chatkách nebo ve stanu. Naopak pokud jsme se rozhodli podniknout výlet do přírody, nebudeme se ubytovávat v pěti hvězdičkovém hotelu s občerstvením ve formě švédských stolů a pokojovou službou, připravenou „vystartovat“ při sebemenším znečištění čehokoliv v našem pokoji. Příležitost, pro kterou ubytování sháníme, pochopitelně ale není jediným faktorem, podle čeho své ubytování vybíráme. Svou roli hraje také věk. Obecně, čím jsme starší, tím méně toho naspíme, ale zároveň potřebujeme ke kvalitnímu spánku o to větší komfort. Pokud se tedy parta lidí v penzi vydá na dobrodružnou cestu do přírody, nocleh ve stanu na karimatkách jejich potřeby zřejmě neuspokojí.

Nicméně i přes to, že v dnešní době vznikají stále nové hotely s možnými i nemožnými vymoženostmi, které uspokojí touhy snad každého hosta, lidé na kempování stále nedají dopustit. A čím je pro nás noc pod stanem tak zajímavá?

Někteří lidé tuto možnost volí pochopitelně z ekonomických důvodů. Noc pod stanem totiž nestojí téměř nic. Pokud se rozhodneme vydat na dovolenou pod stan do kempu, zaplatíme pouze symbolickou částku za místo, na kterém si v kempu chceme stan postavit. Peníze však nejsou jediným důvodem, proč je pro nás stanování tak oblíbené. Ve většině z nás to vyvolává vzpomínky na zážitky z dětství, když jsme byli na táboře, nebo když náš naši rodiče vzali pod stan do přírody. Jako malí jsme se tehdy cítili jako neohrožení hrdinové na cestě za dobrodružstvím. Stanování nám také dává možnost na chvíli uniknout z reality a schovat se před prací, počítači a telefonáty někde „hluboko v lesích“. Spousta mužů stanování zase miluje proto, že se na chvíli mohou stát drsným chlápkem z románů o dobývání divokého západu, bez ohledu na to, kým jsou v normálním životě. I takový účetní si potom může na víkend připadat jako drsňák, před kterým jdou ženy do kolen a muži se mu klaní.

Ať už máme ke stanování jakýkoliv důvod, má tato činnost v našich životech stále své místo. V dnešním světě elektroniky a sociálních sítí můžeme mít občas pocit, že se nemáme před světem kam schovat. Co takhle se od ní na dva dny odstřihnout, vzít si stan a spacák a strávit pár chvil jen sami se sebou, svými přáteli nebo rodinou.