Ubytování na nejvyšší hoře Jeseníků

Ubytování na nejvyšší hoře Jeseníků

Na území Moravskoslezského a Olomouckého kraje se rozprostírají Jeseníky, nejvyšší pohoří na Moravě a zároveň druhé nejvyšší v České republice. Hora Praděd, dominanta Jeseníků, se tyčí do výše 1491 nad mořem. Je zde také jedna z největších chráněných krajinných oblastí v České republice. Byla vyhlášena už v roce 1969 a důvodů, proč je tato oblast tak výjimečná, je několik. V České republice jen tři pohoří dosahují takových výšek, že sahají nad horní hranici lesa. V níže položených oblastech Jeseníků je stromů naopak dostatek, lesnatost dosahuje až osmdesát procent. Jde především o smrkové lesy a také porosty buků. Krajina je také unikátní díky hojnému výskytu pramenů a rašelinišť. A právě na pramenech vznikla vyhledávaná lázeňská střediska, jako je Karlova Studánka, Jeseník, Lipová a Velké Losiny.

Kdo přijede do Jeseníků, ocení procházky po lesích a loukách s množstvím kvetoucích rostlin, některých chráněných, které se vyskytují právě jen tady. Rostliny k sobě přitahují vzácné motýly i ptáky. Více než stovka druhů ptáků v Jeseníkách pravidelně hnízdí, pozorovat tady ale můžete téměř dvě stovky druhů. V roce 1913 byli do Jeseníků z Alp dovezeni kamzíci, rychle si tady zvykli a není výjimkou, když na ně při svých toulkách narazíte. Pasou se na skalnatých místech, kam se jiní velcí savci nedostanou.

Ale nejen příroda je tím, co turisty do Jeseníků přitahuje. Jsou to například také hrady Sovinec, zřícenina Kobrštejn, přečerpávací elektrárna Dlouhé stráně, rozhledna na Biskupské kupě nebo na Pradědu. Milovníci železnic se zase rádi svezou na horské železniční trati ze Šumperka do Jeseníku nebo po úzkokolejce z Třemešné do Osoblahy. V Jeseníkách jsou vynikající podmínky pro sport, v létě na vysokohorskou turistiku a cyklistiku, v zimě na lyžování.

Jeseníky nabízejí širokou možnost ubytování v různých typech zařízení, ať už jsou to skromnější turistické ubytovny se sociálním zařízením na chodbě, nebo komfortnější hotely. Atraktivní možností je ubytování na nejvyšší hoře Praděd. Ten, kdo se v hotelu Praděd ubytuje, může za jasného počasí vyrazit na místní rozhlednu a dohlédnout až na Krkonoše, Beskydy a Malou Fatru. Hned za úsvitu nebo nedlouho po východu slunce lze odtud spatřit vrcholky Vysokých Tater.