V České republice se nachází mnoho míst, kde je návštěvníkům umožněno ubytovat se poněkud netradičním způsobem. Přespání v zámeckých komnatách, v korunách stromů, na posedu, selských farmách, nebo třeba dokonce v sudu.
Co takhle ale zažít ubytování ve stylu asijských kočovných kmenů uprostřed české přírody? Přespání v jurtě je v tomto případě tou správnou volbou.
Co je to jurta?
Jurta (nebo též “ger”, “kabitka” a “gherga”) je velmi starý typ obydlí. Vznikla před více než třemi tisíci lety na území dnešního Mongolska a Číny a pro své vlastnosti je považována za jednu z nejvelkolepějších a nejtrvalejších typů staveb v historii kultury bydlení lidstva, což dokazuje i fakt, že za dlouhá tisíciletí své existence ve své podstatě nezměnila svou původní podobu.
Základem jurty je kruhový půdorys a to ne náhodou – je to nejpřirozenější formu ohraničení vlastní všem organismům včetně ptáků.
Na rozdíl od rohových obydlí zde energie proudí stále dokola a na své obyvatele tak působí klidným a přirozeným dojmem – člověk zde může takříkajíc “dobít baterky”.
Bydlení v jurtě tradičním způsobem
Při zmínce slova “jurta” si většina lidí vybaví Mongolsko, Čínu a jiné asijské oblasti, kde je bydlení v jurtách dodnes aktuální a přirozené. Jak ale vypadá takové tradiční bydlení v jurtě?
Tradičně zde panuje pevné vymezení prostoru pro věci i osoby. Zatímco východní část jurty je určena výhradně ženám, západní strana slouží výhradně mužům a hostům. Mladší část osazenstva jurty (mládenci a děvčata společně s nejmladšími) usedají u dveří. Vzácným hostům pak patří čestné místo u kamen a obecně platí, že čím vzácnější tato osoba je, tím je usazena dále od vstupu do jurty.
Psychologické aspekty jurty
Jak již bylo v článku zmíněno, pobyt v jurtě má na člověka velice pozitivní dopad zejména pokud jde o zdraví a psychiku. Není to dáno pouze jejím přirozeným kruhovým tvarem, který na nás působí harmonicky a takřka posvátným dojmem. Rohy a betony, které jsou tak typické pro většinu dnešních tradičních obydlí, na člověka mohou působit stísňujícím dojmem, kdy se až může zdát, že je člověk oddělen od okolního světa.
Jurta je ovšem výjimkou. Vše slyšíte, cítíte i vnímáte mnohem intenzivněji než v betonových stavbách, což má pozitivní dopad zejména na člověka, který je zvyklý žít v městských oblastech plných žuly a betonu. Ubytování v jurtě v lůně přírody mu tak poskytuje nový zážitek s naprosto novým pohledem k této stavbě – zjistí, že stěny jurty možná nejsou tvořeny z betonu, ale poskytují mu o nic menší ochranu než městské obydlí a zároveň mu umožňují vnímat krásy a přirozené zvuky českých hvozdů a luk.
Kde se u nás v jurtě ubytovat?
V Česku najdeme širokou škálu netradičních ubytování a ani jurty nejsou výjimkou. Portály jako “Booking.com, “Airbnb”, nebo třeba i “Slevomat” nabízejí širokou škálu jurt k ubytování v nejrůznějších koutech České republiky. Valná většina z nich se nachází v srdci české přírody a vy si tak můžete užít ničím nerušený zážitek provázený relaxem a pohodou.
Například v Bernarticích u Trutnova se nachází ubytování YurtinBe. Nachází se v srdci panenské přírody a kromě vycházek po okolí, odkud na vás dýchá klid a harmonie českých hvozdů, zde máte i možnost užít si wellness či si zpříjemnit večer kinem.
Pokud preferujete spíše společenštější ubytování a ne ubytování ve stylu “Na samotě u lesa”, jurtová vesnička ve Štolmíři nedaleko Českého Brodu pro vás bude tou správnou cestou. Jurty se zde nachází v srdci jabloňového sadu poměrně blízko u sebe a vy tak máte možnost své zážitky z netradičního ubytování sdílet s ostatními obyvateli sadu. Jurty v Sadu se navíc snaží myslet ekologicky a to nejen na své minifarmě. Materiály jurt jsou tak tvořeny výhradně přírodními a ekologickými materiály.
Proč právě jurta?
Ať už hledáte netradiční zážitek nebo jen klidně strávené chvilky v srdci přírody, ubytování v jurtě byste si neměli nechat ujít. Občas je potřeba vyrazit z ruchu velkoměsta a užít si návrat k tomu, co je nám tak přirozené. A kdo by si nechtěl užít ptačí zpět, houkání sov, bzukot včel, zvuk tekoucího lesního potůčku a usínání s výhledem na hvězdy?
Zdroje: jurty-beskydy.cz, drevostavitel.cz, idnes.cz, booking.com, airbnb.cz, yurtinbe.com, jurtyvsadu.cz
Kamila Tomková je vášnivou čtenářkou knih – zejména těch s fantasy tématikou, ale nepohrdne ani klasickou literaturou. Ve svém volném čase ráda vaří a zkouší nové recepty, nebo tráví čas se svými nejbližšími a přáteli nad sklenkou dobré kávy či vína. Psaní ji provází od základní školy a snaží se ve svém koníčku stále zdokonalovat.