Do Železných hor za trilobity

Do Železných hor za trilobity

Dozvědět se něco blíže o historii Země se můžete v jednom z mála světových geoparků. Najdete ho v Železných horách. Za dva dny tady můžete spatřit přírodní úkazy, které vznikaly 600 milionů let. Rozkládá se na ploše skoro 800 kilometrů čtverečních, z geologického pohledu je území Železných hor obsáhlé jako učebnice geologie.

Když budete chtít, můžete se přidat k dalším nadšencům a vydat se na honbu za pokladem, kterou nachystal národní geopark spolu s informačními centry. Musíte odhalit heslo, které se ukrývá v tajence, navštívit dostatečný počet soutěžních okruhů, kterých je celkem třináct, a hledat na zajímavých místech. Když budete mít štěstí, možná ve zdejší půdě najdete pravěké trilobity, vyhynulé pamětníky dinosaurů. Pro děti bude velmi atraktivní nově otevřené návštěvnické centrum „Brána do pravěku“ Pasíčka v Proseči u Skutče. Až projdete pomyslnou bránu do geoparku, čeká na vás paleontologické dobrodružství. V písku se ukrývá kostra dinosaura, kolem chodníčku jsou zkameněliny, v jezírku je druhohorní žralok a vy se můžete dozvědět, jak vzniká pískovcové skalní město.

Také se můžete vypravit na historické dobrodružství na hrady Lichnice, Rabštejn a Oheb. Rodiny s dětmi by si neměly nechat ujít prohlídku novogotického zámku Žleby s oborou, kde jsou mufloni, divoká prasata a hlavně světový unikát – bílí jeleni. Na konci výletu vás možná potěší i ukázka dravých ptáků.

Ubytovat se můžete v Penzionu Třemošnice. Ubytování Třemošnice nabízí v pěti pokojích a třech apartmánech. Apartmány Třemošnice jsou k mání za překvapivě příznivé ceny, takže váš rozpočet snese i několikadenní pobyt. A co ještě Penzion Na Křížovce slibuje? Rodinnou atmosféru, klid u lesa, zpěv ptáků, čerstvý vzduch a poctivou českou kuchyni. Na vyhlášené vepřové koleno z místní restaurace vždycky čeká fronta nedočkavých labužníků. Penzion si můžete vybrat i na uspořádání svatby, všechno budete mít nachystané a objednat si můžete i muzikanty, fotografa.

Pro oslavy a firemní akce jsou určené dva salonky, problém není ani uspořádat Na Křížovce ples nebo vystoupení kapely.