Tajemství hotelových hvězd

Tajemství hotelových hvězd

Cestování je skvělá věc, jízdenka, letenka i ubytování se dají bez problémů pořídit předem přes internet, dobrodružnější povahy mohou vyrazit na cestu jen tak a hledat nocleh až na místě.  Ale víte, co vlastně za svoje peníze dostanete?

Hotely i penziony jsou zpravidla označené počtem hvězdiček. Ne všechny hotely jsou však přihlášené k mezinárodnímu certifikovanému systému, podle něhož se ubytovací zařízení zařadí do příslušné kategorie. Hotely na severu Afriky nebo třeba v Asii se obyčejně řídí jinými pravidly než ubytovací zařízení v Evropě, proto je počet hvězd spíše orientační. Obecně lze říci, že podle hvězdiček poznáte, jak si ubytovací zařízení stojí v porovnání s ostatními v konkrétní zemi.

Nejvyšší kvalita se skrývá za „hvězdným nebem“, tvořenými pěti hvězdami. V takovém hotelu můžeme na pokoji najít minibar, župan, fén, někdy v dvoulůžkových pokojích i dvě umyvadla. Také servis je komfortnější, lze si nechat vyprat a vyžehlit prádlo, donesou vám ho ještě téhož dne. Také můžete požádat číšníka, aby vám servíroval jídlo na pokoj.

Druhým protipólem je turistická třída s jednou hvězdičkou, kde je na pokoji studená tekoucí voda a základní vybavení nábytkem jako postel, šatní skříň a zrcadlo. Také služby jsou velmi omezené, maximálně můžete počítat se snídaní, podávanou ve společenské místnosti.

Celkem pohodlně se dá ubytovat v hotelu se třemi hvězdičkami. Můžete se spolehnout, že budete mít na pokoji sociální zařízení s mýdlem a osuškou, rozhlas nebo televizi a ráno po probuzení dostanete v restauraci dobrou snídani podle vyšeho výběru.  

Pokud máte nadstandardní příjmy, můžete si dopřát opravdový luxus. Tak například jeden hotel na Maledivách si nárokuje právo na šest hvězdiček, nejvyšší hotel světa Burj Al Arab v Dubaji dokonce sedm. A tam už jsou služby opravdu jako z pohádky.