Zimní i letní pohoda na pomezí Rychlebských hor a Jeseníků

Zimní i letní pohoda na pomezí Rychlebských hor a Jeseníků

Zima se sice pomalu chýlí ke konci, ale ještě není pozdě na to vyrazit za pořádnou lyžovačkou, užít si toulky zasněženou krajinou na běžkách nebo si jet jen tak odpočinout do čisté přírody a nadýchat se čerstvého vzduchu. Celá naše vlast je obklopená horami a proč jezdit někam daleko, když je krásně i u nás. Na pomezí Rychlebských hor a Jeseníků najdete přírodní ráj s mnoha přírodními i kulturními památkami. V zimě si můžete vybírat z mnoha možností lyžování ve vyhlášených střediscích, dobře upravené běžkařské trasy vás provedou kouzelnou krajinou a k odpočinku a zahřátí jsou jako dělané lázně Lipová nebo Jeseník.

A ani v létě se v tomto regionu nebudete nudit. Můžete se vydat prozkoumávat místní nedotčenou přírodu po některé z mnoha turistických tras, shlédnout hluboká údolí z cyklistického sedla nebo se vyšplhat na známou rozhlednu na Pradědu. V okolí najdete mnoho krásných vodopádů, tajemných jeskyní i vysokých hor s dech beroucími výhledy. Krajina je zpestřená mnoha hrady a zříceninami, které jistě stojí za bližší prozkoumání a téměř na každém vrcholku najdete rozhlednu. V okolí je i mnoho muzeí, adrenalinových parků, kulturních a technických památek.

Pokud chcete za zimními radovánkami nebo letní turistikou vyrazit s partou přátel nebo s sebou vzít celou rozvětvenou rodinu a mít ubytování hezky v soukromí, pak je pro vás jako dělaná chalupa Paseky Vápenná. Nachází se čtyři kilometry od vesničky Vápenná a asi deset kilometrů od Jeseníku. V chatě najdete vše, co potřebujete, několik samostatných pokojů, velkou kuchyň i společenskou místnost s krbem, která je ideální pro trávení dlouhých zimních večerů. Pro páry toužící po soukromí nebo rodiny s dětmi se potom nabízí alternativa ubytování v romantických dřevěných srubech. Okolí chalupy je obklopeno lesy a je tak skvělým výchozím bodem pro výlety.