Kultura pomáhá utvářet naši osobnost

Kultura pomáhá utvářet naši osobnost

Kultura je důležitou složkou každé společnosti. To věděli lidé už před tisíci lety. I když se kultura v průběhu času proměňuje a to, co bavilo lidi před třemi sty lety, by se dnes na žebříček oblíbené zábavy dostalo jen těžko, je kultura stále nedílnou součástí našich životů.

Kultura tvoří nejen zábavnou složku společnosti, ale také nás určitým způsobem formuje. Kultura vlastně vytváří identitu národa. Ne nadarmo má každý stát jiné zvyky. Každý národ je totiž jedinečný a svou kulturu si vytváří sám. Bohužel se však v době globalizace jedinečnost jednotlivých národů pomalu vytrácí a stejně tak způsoby zábavy v jednotlivých zemích, se začínají nápadně podobat jeden druhému. Všichni se díváme na stejné filmy, posloucháme stejnou hudbu a nakupujeme si stejné oblečení. Už jen opravdu málo lidí, so dnes v České republice zajde do kina na český film, stejně jako české filmy dnes tvoří jen zhruba pětinu programu našich kin. Díky internetu se dnes navíc můžeme dostat k filmům, které mohli lidé dřív vidět jedině v kině, nebo si je koupit v obchodě s video kazetami. Všechno tohle pomalu upadá a lidé se stávají čím dál více izolovaní jeden od druhého a tím pádem také od společnosti jako takové.

Po narození nás rodiče naučí chodit, mluvit, číst a psát. Naučí nás základním zvykům jako poděkovat, když nám někdo něco dá, nebo poprosit, když něco po někom žádáme. Zbytek naší osobnosti se ale utváří až v průběhu života. Poznáváme, jak funguje společnost a hledáme si v ní své místo. A je to právě kultura, která nám v tom pomáhá. Kultura totiž není z daleka jen o zábavě, ale také o vzdělávání.

Je proto důležité na kulturu nezapomínat. Vyrazit čas od času do muzea, místo stahování filmů si vyrazit do kina, nebo si jen tak sednout na skleničku do baru a pozorovat, jak se lidi kolem chovají. Obrovskou výhodou dnešní doby je, že máme kulturu prakticky na každém kroku, zatímco dříve lidé museli za kulturou cestovat. Bohatou kulturu nabízí například město Velešín. I přesto, že v tomto městě žije jen necelých 4 000 obyvatel, má Velešín i vlastní kino.