Cesta do historie jihu Čech

Cesta do historie jihu Čech

Týn nad Vltavou, jedno z nejstarších měst na území jižních Čech, pochází již z jedenáctého století, kdy se kolem opevněného sídla začala rozrůstat osada. V průběhu historie bylo město významné také jako překladiště soli, která se přepravovala na lodích po Vltavě. Po řece se ze Šumavy až do Prahy splavovalo dřevo. Týn je rozhodně jedním z měst, která byste při návštěvě jihu Čech neměli minout, a v okolí je tolik zajímavého, že by byla škoda jet jenom na jeden den. Navíc je výhodným místem pro výlety do okolí, takže pokud pátráte po lokalitě, kam se ve zbytku prázdnin vydat a zažít něco nového, je Týn jistě tím správným místem. Ubytování tu najdete snadno, ve městě je mnoho pohodlných hotelů i útulných penzionů s výborným jídlem a pro dobrodružnější povahy, co mají rádi přírodu, leží podél řeky Vltavy několik kempů.

A co vše se tedy dá v historickém městě a jeho okolí dělat a čím je výjimečné a lákavé k návštěvě? Milovníky kultury dozajista nadchne unikátní otáčivé hlediště, kde se přes celé léto odehrává mnoho divadelních představení, za kterými si neváhá dojet tisíce diváků. U kultury ještě zůstaneme, proslavené jsou i koncerty vážné hudby v kostele sv. Jakuba. Z muzeí a galerií dozajista stojí za zmínění Městské muzeum, kde najdeme vzácné zelené vltavíny a Městská galerie, kde vystavují přední čeští umělci. Mezi další městské památky se řadí barokní solnice, zámek, několik měšťanských zdobených domů, podzemní chodby nebo technická památka železný most.

Okolní příroda potom přímo vybízí k cyklistice a je protkaná mnoha turistickými i naučnými stezkami. Největším lákadlem jsou však vyhlídkové plavby po řece Vltavě, ať už k soutoku Vltavy a Lužice nebo k přehradě Kořensko. V okolí potom zaujme zámek Mirowitz, rozhledna Semenec nebo pro technické nadšence informační centrum v Temelíně. Ani na Orlík, ráj rybářů a rekreace to není příliš daleko a historická města jako České Budějovice a Písek jsou také v pohodlné dojezdové vzdálenosti. Stejně tak krásný zámek Hluboká nad Vltavou nebo jedinečná krokodýlí zoo v Protivíně. Hradů, zámků rozhleden a přírodních krás je v okolí nespočet, stačí sehnat ubytování, vzít kola a vydat se na cestu.