K posezení u grilu i na dovolenou

K posezení u grilu i na dovolenou

Třináct kilometrů severně od Plzně, směrem na Karlovy Vary, uprostřed lesa, se nachází hotel a restaurace Lipovka. Místo má pohnutou historii. Kousek od restaurace stávala hájovna, která v roce 1951 kompletně shořela. Požár založil Hubert Pilčík, sériový vrah, který má na svém kontě minimálně pět obětí. V padesátých letech nabízel zájemcům o emigraci přechod přes hranice a protože věděl, že si s sebou ponesou cenné věci, odlákal je na odlehlá místa a usmrtil je. V hájence Lipovka nechal zaživa uhořet jednoho muže, o život připravil i jeho dceru.

Útulná restaurace dnes tuto tragickou událost nijak nepřipomíná, naopak zde vládne pohodová atmosféra. Protože je místní kuchyně vyhlášená, přijíždějí sem výletníci na oběd nebo večeři i ze vzdálenějších míst. Oblíbené jsou hlavně steaky z několika druhů mas, najedí se tady ale i vegetariáni. Pro milovníky sladkostí jsou velkým lákadlem moučníky a zmrzlinové poháry, pro pivaře čepované plzeňské pivo, pro vinaře vína z jižní Moravy.

Kapacita restaurace je padesát míst, další hosté mohou sedět v zimní zahradě. Není proto divu, že si zde mnozí snoubenci domlouvají svatební hostinu, oslavenci rodinná posezení a firmy večírky. Svatba se dá uspořádat i s obřadem, pro který je nachystaný romantický zahradní altán. Firmám je pro školení k dispozici ozvučení bezdrátovými mikrofony a plátno s projektorem.

V létě se sedí u venkovního grilu, na dřevěném uhlí se připravují nejen steaky, špízy a kuřata, ale také selata a další pochoutky. Návštěvníky venkovní části restaurace nepřekvapí ani náhlé zhoršení počasí a prudký déšť, protože je celý prostor zastřešený. V případě potřeby se dají boční okna dokonce zakrýt komůrkovým plexisklem a místo vytopit infračervenými zářiči.

Kdo pochází z jiného kraje a má to domů daleko, může využít možnosti se v Lipovce ubytovat. V nabídce je 28 lůžek ve dvanácti pokojích, pro děti jsou přistýlky. Všechny pokoje mají sociální zařízení, jsou vybavené satelitní televizí a radio budíkem. Snídaně se podávají formou bufetu.

V okolí je spousta zajímavých míst, které stojí za návštěvu. Je to barokní zámek Manětín s kouzelnou zahradou a parkem, zámek Bečov nad Teplou s unikátním zlatým relikviářem sv. Maura, klášter Teplá a Konstantinovy Lázně. A nelze zapomenout na pivovar Plzeňský Prazdroj, který nabízí prohlídky míst, kde se začal vařit světově proslulý nápoj.